KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Nebudeme tančit, jak vláda píská. Musí jasně doložit, za co peníze utratila a na co chce p
Zpět

KDU-ČSL: Nebudeme tančit, jak vláda píská. Musí jasně doložit, za co peníze utratila a na co chce použít dalších 200 miliard!

Přidáno 23. 6. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Poslanci mimořádně jednají o navýšení schodku státního rozpočtu pro letošní rok na 500 miliard. Lidovci trvají na tom, že vláda musí jasně doložit, na co použila dosavadních 300 miliard korun a kam má směřovat v případě schválení dalších 200 miliard. Zákonodárci za KDU-ČSL také předem odmítli projednání ve stavu legislativní nouze. Podle nich není možné během několika hodin schválit tak důležitý návrh, jakým je navýšení schodku státního rozpočtu. „Navrhneme, aby mezi čteními byla lhůta alespoň deseti dnů na projednání a přípravu,“ vysvětlil na tiskové konferenci předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, podle kterého by si poslanci měli počkat na čísla za měsíc červen, aby měli ucelenější přehled o vývoji české ekonomiky.

„Poslanci ani veřejnost stále neví, kam peníze šly. Potřebujeme relevantní čísla, vláda nám je zatím nedodala. Je těžké se pak o rozpočtu bavit věcně,“ doplnil šéf poslanců Jan Bartošek. Podle něj by měla vláda připravit rozpočtový výhled ve třech variantách – krizový, racionální a optimální. „Potřebujeme vědět, jakým způsobem vláda přemýšlí do budoucna, jak se budou vyvíjet veřejné finance, kolik je ochotna si půjčit a jaké jsou její priority ohledně dalšího investování,“ dodal.

Lidovci dlouhodobě usilují o podporu dostupného bydlení. Mnoho mladých rodin si v dnešní době nemůže vlastní bydlení dovolit. Navrhují proto, aby se vystavělo až 50 tisíc bytů. Další návrhy směřují na podporu rodin s dětmi a stabilizaci sociálních služeb.

Návrhy KDU-ČSL při schvalování letošního schodku státního rozpočtu:

  • 500 korun pracujícím maminkám k důchodu za každé vychované dítě – maminky mají v průměru o pětinu nižší důchod než muži. Tuto nespravedlnost chceme změnit.

  • Jednorázový příspěvek v srpnu ve výši 5000 korun pro pracující rodiče, kteří mají vyživovací povinnost (a studující dítě až do 26 let) – až pro 30 % rodin s dětmi je jednorázový výdaj ve výši 10 tisíc korun takřka likvidační. Začátek školního roku bývá pro rodiny ekonomicky náročný, příspěvek by rodinám pomohl zaplatit školní pomůcky, koleje apod. pro své děti.

  • Podpora bydlení pro mladé rodiny – výstavba až 50 tisíc bytů. Chceme posílit rozpočet Státního fondu rozvoje bydlení, aby obce mohly začít stavět a lidé bydlet

  • Stabilizování sociálních služeb – nechceme dopustit, aby se sociální služby potýkaly s výpadkem financí jako v minulém roce. Pro nás je jejich stabilizace z hlediska financí klíčová

  • 1200 korun pro obce na obyvatele – po našem tlaku obce dostanou peníze, aby mohly investovat a oživit lokální ekonomiku

kategorie Tiskové zprávy