KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL navrhuje změny ošetřovného: plná mzda pro rodiče s dítětem doma nebo zavedení náhrady mzdy p
Zpět

KDU-ČSL navrhuje změny ošetřovného: plná mzda pro rodiče s dítětem doma nebo zavedení náhrady mzdy pro OSVČ

Přidáno 20. 3. 2020
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Vládní opatření, která mají za cíl snížit šíření nákazy nového typu koronaviru, omezila také životy občanů České republiky. S plošným zavřením škol musela řada rodičů zůstat ze dne na den se svými dětmi doma za 60 procent svého vyměřovacího základu podle takzvaného ošetřovného. Lidovci navrhují, aby se ošetřovné navýšilo na 100 procent. „Rodičům také neklesnou příjmy za měsíc o 40 procent, je potřeba jim finančně pomoct,“ říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Lidovci připravili novely zákona, které se týkají úprav ošetřovného.

Lidovci dlouhodobě trvají na tom, aby se ošetřovné (OČR) zvýšilo ze současných 60 procent vyměřovacího základu na 100 procent. Rodič, který zůstane se svým dítětem doma, by tak měl v tomto případě nárok na plnou mzdu. Tíživá situace doléhá pochopitelně na OSVČ, u kterých lidovci navrhují náhradu mzdy ve výši 770 korun za den, tedy přibližně 23 tisíc korun měsíčně.

KDU-ČSL chce také nabídnout služební volno v případě péče o dítě v rozmezí 10 až 15 let, případně starší postižené dítě – i vojákům, nejen pro policisty a hasiče. Na ošetřovné by pak podle lidovců měli mít nárok i osoby zaměstnané na dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o provedení pracovní činnosti (DPČ). 
 
Lidovci také navrhují u dlouhodobého ošetřovného zrušit podmínku sedmidenní hospitalizace a zároveň chtějí u dlouhodobého ošetřovného rozšířit okruh pečujících osob i na ty, kteří nesdílí s pečovanou osobou společnou domácnost.
 
Ošetřovné přináleží i zákonným zástupcům, kteří pečují do 18 let o žáky a studenty s mentálním, tělesným, zrakovým nebo sluchovým postižením, souběžným postižením více vadami nebo autismem, (uvedenými v § 16 odst. 9  zákona č. 564/2004 Sb. - školský zákon), kteří jsou žáky nebo studenty speciálních škol nebo tříd zřízených podle § 16 školského zákona, a žáky a studenty se stejným postižením, kteří jsou zařazeni v rámci inkluze do běžných tříd základních a středních škol (stupeň podpůrného opatření 2 a výše).

Vydáno: 20.3. 2020

kategorie Tiskové zprávy