KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Musíme zachovat dětské skupiny do 4 let věku a umožnit jejich zachování i ve velkých městec
Zpět

KDU-ČSL: Musíme zachovat dětské skupiny do 4 let věku a umožnit jejich zachování i ve velkých městech

Přidáno 23. 3. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Dětské skupiny se staly nedílnou a funkční součástí naší společnosti, jsou důležitým prvkem života rodičů malých dětí, který výborně slaďuje jejich rodinný a pracovní život. Dětské skupiny mají své pevné zastoupení především u dětí, které již dovršily tři roky života a  díky přeplněnosti je nevzaly do mateřských školek.

 „Tříleté děti jsou v dětských skupinách v současnosti zastoupeny nejhojněji. Podle vládního návrhu by však dítě, které oslaví své třetí narozeniny během letních prázdnin, muselo skupinu nejpozději k 31. 8. opustit,“ vysvětluje Pavla Golasowská, poslankyně KDU-ČSL a dodává, že u takového dítěte pak hrozí reálné riziko, že nebude přijato ani do mateřské školy, a rodiče tak budou nuceni najít jinou a pravděpodobně dražší alternativu, kam své dítě umístí, a přijdou mimo jiné také o možnost svobodné volby. 

Navíc v případě, že nalezená alternativa bude přesahovat finanční možnosti rodičů, bude muset matka nebo otec s dítětem zůstat doma a jejich návrat na trh práce se nejen nevyhnutelně prodlouží, ale zároveň se musí připravit na další náklady. V případě, že jim již skončí rodičovská dovolená, budou muset hradit i zálohy na sociální a zdravotní pojištění nebo se hlásit na Úřadu práce,“ upozorňuje první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Zastropování plateb bude pro dětské skupiny likvidační 
„Uvědomujeme si, že zastropování horní hranice měsíčních úhrad s sebou nese nejen omezení volnočasových aktivit, ale především ve větších městech by vedlo až k samotné likvidaci dětských skupin,“ uvedla poslankyně za KDU-ČSL Pavla Golasowská, která dodala, že zastropování finančního příspěvku od rodičů představuje další reálné riziko zejména pro dětské skupiny ve velkých městech, kde jsou například náklady na nájem mnohem vyšší než na venkově. 

„Dětské skupiny jsou přitom ze své podstaty neziskové a jako takové negenerují zisk, čili představa, že se výše úplaty za umístění dítěte do dětské skupiny vyšplhá k nereálným cifrám, je úplně lichá,“ připomněla Šárka Jelínková, která dodává, že rodiče by si nemohli ani vybrat například dětskou skupinu s jazykovou, hudební nebo jinou výukou, kde jsou náklady z důvodu specializace opět vyšší.

Sleva na dani
Za KDU-ČSL také chceme, aby rodič mohl uplatnit daňovou slevu za umístění dítěte nejen v zařízení péče o dítě provozovaném živnostensky, ale i jinak, tedy především neziskově prostřednictvím zapsaných ústavů a spolků jako jsou například lesní školky, kterých v České republice funguje kolem stovky a poskytují služby pro cca jeden až dva tisíce dětí. 

kategorie Tiskové zprávy