KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Lidovecké srdce bije pro obce. Dotáhneme příspěvek pro obce a města do zdárného konce
Zpět

KDU-ČSL: Lidovecké srdce bije pro obce. Dotáhneme příspěvek pro obce a města do zdárného konce

Přidáno 16. 6. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

V Poslanecké sněmovně to byli poprvé lidovci, kteří upozornili na nespravedlivé odebrání peněz z rozpočtů krajů, měst a obcí. Vláda nakonec po tlaku lidovců, Sdružení místních samospráv a Spolku pro obnovu venkova podpoří samosprávy příspěvkem ve výši 1200 korun na obyvatele obce. „Obce potřebují peníze, aby podpořily místní ekonomiku a lidé měli práci. Starostové jsou svobodní lidé a dobře se starají o svá města. Oni nepotřebují, aby jim někdo diktoval, jak mají investovat,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, který poděkoval senátorce Šárce Jelínkové za bojovný výkon v horní komoře parlamentu.

Schodek 500 miliard?
Vláda na svém jednání schválila zvýšení letošního schodku rozpočtu na rekordních půl bilionu korun! Astronomická částka děsí také zástupce KDU-ČSL, kteří se ale ještě více obávají obrovského nárůstu nezaměstnanosti na konci roku. Podle odhadů se bez práce může ocitnout až půl milionu lidí. Navíc na konci srpna skončí program kurzarbait na podporu zaměstnanosti firem, které byly nějakým způsobem postiženy novým typem koronaviru. „Bude velmi důležité, aby stát uměl podat pomocnou ruku firmám a rodinám. KDU-ČSL je připravena jednat s premiérem a ministryní financí o nejlepším možném řešení, které podpoří zaměstnanost v České republice,“ řekl na tiskovém brífinku před jednáním Sněmovny předseda lidovců Marian Jurečka.
 
Podle Jurečky musí investice směřovat především do oblastí dopravní infrastruktury, ochrany životního prostředí a obnovy krajiny, bydlení a výstavby nových bytů. „V době krize třeba otázka podpory bydlení nabízí velký počet pracovních míst, dále investice do obnovitelných zdrojů a hledání úspor - fotovoltaiky na střechy rodinných domů,“ vyjmenoval potenciální investiční oblasti šéf lidovců.
 
Jednání o dané výši schodku bude probíhat za jasně daných podmínek. „Nechceme dávat žádný bianco šek, je pro nás důležité, aby vláda složila účty za těch dosavadních 300 miliard korun, což se zatím nestalo,“ okomentoval Jurečka. Lidovečtí zákonodárci zatím nedostali ani informace o tom, jak se využilo 300 miliard korun dosavadního schváleného schodku. „Z veřejných zdrojů zatím víme, že bylo vyplaceno na různé formy podpory necelých 60 miliard korun, ale budeme chtít, aby vláda složila účty, pokud chce jednat o zvýšení dalšího schodku, aby bylo jasné, že ty peníze se někde nerozfofrují, ale jdou ve prospěch lidí České republiky,“ uvedl Jurečka další z podmínek jednání.
 
V neposlední řadě je pro KDU-ČSL nepřijatelná podpora letecké společnosti Smartwings, o které se hovoří v posledních týdnech. „Není fér, aby vláda přistoupila k jedné firmě jinak, než k desetitisícům jiným firem v situaci,“ zdůraznil Jurečka.
 
Ochrana zemědělského půdního fondu
Jurečka chce na čtvrtečním mimořádném jednání Sněmovny představit novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Tato novela reaguje na situace a vývoj v posledních letech, kdy stále dochází k velkému úbytku zemědělského půdního fondu v České republice. Ať už se to týká budoucí těžby štěrkopísku na Hodonínsku, nebo záboru 44 hektarů nejkvalitnější půdy na průmyslovou zónu v Hněvotíně na Olomoucku. „Tímto návrhem jednoznačně říkám za KDU-ČSL, že výstavba průmyslových areálů a obchodních center na úrodné půdě nebude možná,“ dodal na závěr předseda Jurečka.

kategorie Tiskové zprávy