KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Lidé s dostatkem protilátek na covid-19 by měli mít stejné možnosti jako lidé očkovaní nebo
Zpět

KDU-ČSL: Lidé s dostatkem protilátek na covid-19 by měli mít stejné možnosti jako lidé očkovaní nebo testovaní

Přidáno 1. 6. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Jedním z důležitých témat, které v tomto týdnu čeká poslance v Poslanecké sněmovně, jsou covidové certifikáty. Ty mají umožnit návrat k běžnému životu. Podle poslance KDU-ČSL a lékaře Víta Kaňkovského by certifikáty měly obsahovat nejen záznam o očkování, testování a prodělané nemoci, ale i záznam o množství ochranných protilátek v těle. Umožnilo by to nejen rychlejší návrat k normálnímu životu, ale i jednodušší znovuzavedení neakutních operací v nemocnicích.

„Jsme přesvědčeni o tom, že pokud má covidový certifikát plnit účel, jeho náplní by neměly být jen informace o očkování, prodělání nemocni nebo o vyšetření PCR nebo antigenním testem. Jsme přesvědčeni, že do portfolia patří i vyšetření na protilátky proti covidu-19. Touto cestou jde třeba Rakousko, které uznává, že pokud má člověk danou hladinu protilátek, nemusí být až tři měsíce testován,“ uvedl poslanec Vít Kaňkovský, který v tomto smyslu připravil pozměňovací návrh.
         
Změnu bude chtít KDU-ČSL prosadit do novely zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou do Sněmovny poslala vláda kvůli covidpasům. „Musíme udělat všechno proto, aby se život vracel v České republice bezpečně do normálu. Je tu ale řada otazníků. Chceme znát, jak bude zajištěn vztah mezi evropským certifikátem a případným českým certifikátem. Otázkou je i samotné uplatnění v praxi,“ předestřel možné problematické pasáže zákona poslanec Marek Výborný.

Změnu uvítají i nemocnice
V nemocnicích se postupně rozjíždí plánovaná operativní péče, ani tam se ale lidé nevyhnou testování. Podle Kaňkovského by tak informace o hladině ochranných látek v certifikátu mohla zjednodušit i provoz zdravotních zařízení. „Abychom neohrozili své pacienty, musíme je testovat. Pokud budeme mít širší spektrum možností, jak odlišit bezpečného pacienta, zjednoduší to průchod na plánované operace. Chceme našim lidem zjednodušit život, aby se nemuseli tak často testovat,“ vysvětlil Kaňkovský s tím, že jedním z argumentů jsou i finance. „Udělejme ten systém co nejefektivnější a nejpřijatelnější. K tomu směřuje náš pozměňovací návrh,“ doplnil poslanec Kaňkovský.

Slovo musí dostat odborníci
Podle Kaňkovského ale není řešením v zákoně uvádět přesnou hladinu protilátek. „Je to na odborné diskuzi. Na protektivní hladině se musí dohodnout odborný panel ministerstva zdravotnictví. Argumentace ministerstva zdravotnictví, že se odborný panel není schopen domluvit, mi ale přijde absurdní. Pokud to zvládnou v Rakousku, tak předpokládám, že to půjde i u nás,“ vysvětlil Kaňkovský s tím, že je potřeba se inspirovat dobrou praxí ze zahraničí.

kategorie Tiskové zprávy