KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Jsme připraveni Německu a Belgii pomoci! Evropa musí držet spolu
Zpět

KDU-ČSL: Jsme připraveni Německu a Belgii pomoci! Evropa musí držet spolu

Přidáno 15. 7. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Chceme vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým všech obětí katastrofalních záplav v Německu a v Belgii. Sami jsme si v posledních týdnech prošli živelnou pohromou, jejíž následky stále ještě likvidujeme, nyní ale musíme myslet i na ty, které postihly tragické záplavy.

Kvůli vytrvalému dešti a záplavám na západě Německa zemřelo už více než 150 lidí. A zhruba 1 300 osob se momentálně pohřešuje. Nyní je chvíle poskytnout našim spojencům pomoc, která se na v kritických chvílích dostávala i nám. „Nejen v roce 1997 jsme si prošli ničivými povodněmi a umím si představit, jak jsou podobné situace náročné. Zvláště v takovémto měřítku. Myslím na všechny, kteří při katastrofě v Německu a Belgii ztratili své blízké. Budeme apelovat na vládu, aby na naše sousedy nezapomněla. Toto jsou chvíle, kdy musí Evropa držet spolu,“ uvedl předseda lidovců Marian Jurečka. „Pokud můžeme nabídnout pomoc našich expertů záchranářů, prosím vládu, ať to za naši zemi udělá. Věřím, že i ostatní státy Evropské unie pomohou tam, kde je potřeba,“ doplnil Jurečka. 

Česká republika je připravena pomoci. „Naše pomoc musí být hlavně rychlá a co nejdelší, protože vyrovnat se s následky této přírodní katastrofy nebude jednoduché. Chci moc poděkovat našim hasičům, kteří jsou připraveni okamžitě pomoci. Stejný dík patří i Evropské unii, která bezprostředně nabídla pomocnou ruku. Z fondu solidarity zajišťujeme pro Německo i Belgii peníze, aby se obě země z následků záplav co nejrychleji vzpamatovaly,“ doplnil europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

(aktualizováno 19.7. v 10.00) 

kategorie Tiskové zprávy