KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL: Dětské skupiny zachráněny! Zákon nyní posoudí Senát
Zpět

KDU-ČSL: Dětské skupiny zachráněny! Zákon nyní posoudí Senát

Přidáno 28. 7. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Poslanci dnes schválili novelu zákona o péči o dítě v dětské skupině. Svoboda volby pro rodiče byla uhájena. Léty ověřená, fungující služba pro rodiče a jejich děti bude zachována! Po měsících věčných diskusí je sněmovní projednávání u konce, ministryně Maláčová nakonec většinu námitek KDU-ČSL akceptovala. V návrhu zůstává zachován název "dětská skupina", nedojde k omezení věku dětí do tří let, bude zajištěno financování i kompromis ke vzdělávání pracovníků.

„Jsme rádi, že jsme jako opozice přiměli ministryni Maláčovou k tomu, aby v zákoně změnila všechny likvidační body a přistoupila na kompromis,“ uvedl lidovecký poslanec Marek Výborný. „Zajistili jsme zachování flexibilnějších podmínek pro provoz i udržitelné financování dětských skupin. Dalším klíčovým parametrem je zrušení navrhovaného věkového stropu tří let. Dětské skupiny tak budou moci navštěvovat i děti předškolního věku. Je to velmi důležité, protože řada obcí by nedokázala navýšit kapacity svých mateřských škol,“ uvedl Výborný s tím, že služeb dětských skupin využívá více jak 400 tisíc rodin.

„Novelou je zajištěno též financování dětských skupin. Skončí-li v únoru 2022 jejich financování z fondů EU, nebude nadále hrozit jejich kolaps, ale budou placeny ze státního rozpočtu a z platby rodičů. Co se týče názvu samotného institutu, bude zachováno označení dětské skupiny. Ušetří se finanční prostředky na změnu formulářů a razítek a nebudeme se vracet k označení jesle, jehož konotace je velmi problematická,“ uvedl lidovecký poslanec.

O novelu zákona se nezasloužili jen poslanci, ale také komunální politici. „Marie Jílková, uvolněná zastupitelka pro sociální sektor za KDU-ČSL v Brně-střed, iniciovala petici s jasnými požadavky k tomuto zákonu. Petici podepsalo bezmála 300 komunálních politiků koalice SPOLU, a všechny zásadní požadavky MPSV nakonec přijalo,“ doplnil Výborný. Zákon nyní zamíří do Senátu.

kategorie Tiskové zprávy