KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Josef Klement (KDU-ČSL): Senátoři souhlasili s omezením funkčního období státních zástupců
Zpět

Josef Klement (KDU-ČSL): Senátoři souhlasili s omezením funkčního období státních zástupců

Přidáno 7. 3. 2024
Ilustrační foto
Senát PČR

Senát dnes projednal novelu zákona o státním zastupitelství. Předloha limituje případný politický vliv nebo tlak na činnost státního zastupitelství.

„Původní zákon nebyl špatný, ovšem v praxi se ukázaly některé jeho nedostatky a ty teď napravujeme,“ míní Josef Klement, předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí. Za problém Klement považuje, že v současnosti jsou v důsledku některých správních rozhodnutí státní zástupci de facto neodvolatelní. To se přijetím této novely promění. Odvolávat je bude stále vláda, ovšem nově to bude možné na základě jasně definovaných zákonných důvodů. Například pokud by zásadním způsobem byla ohrožena vážnost a důstojnost funkce nejvyššího státního zástupce nebo státního zastupitelství.

„Proto má tato úprava zákona naši podporu. Jejím smyslem je stanovit jasná pravidla pro jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a také zavedení jejich funkčních období. V současné době je funkce vedoucích státních zástupců časově neomezená, což nedává smysl,“ vysvětluje Klement postoj lidoveckého klubu.

Předloha počítá s tím, že funkční období nejvyššího státního zástupce bude nově sedmileté a bez možnosti opakování. Zavádí kvalifikační předpoklady pro jmenování do funkce vedoucího státního zástupce a zavádí kárné provinění vedoucích státních zástupců. Nově bude výroční zprávy o činnosti státního zastupitelství dostávat na projednání také Senát.

kategorie Tiskové zprávy