KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy KDU-ČSL připomněla v Senátu odkaz arcibiskupa A. C. Stojana
Zpět

KDU-ČSL připomněla v Senátu odkaz arcibiskupa A. C. Stojana

Přidáno 15. 3. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Slavnostní připomínka 100. výročí jmenování Antonína Cyrila Stojana arcibiskupem olomouckým a metropolitou moravským proběhla v úterý 15. března v Senátu. Akci uspořádala místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) ve spolupráci s arcibiskupem olomouckým Janem Graubnerem. Na setkání vystoupila i předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Šárka Jelínková.

Připomenutí osobnosti arcibiskupa a senátora Antonína Cyrila Stojana je v těchto dramatických chvílích mezinárodního politického napětí symbolické. Jeho životní cesta a odkaz duchovního dědictví, morálních hodnot a budování československé státnosti dávají smysl také našim činům, důležitosti pevných postojů a ochrany společenských hodnot,“ uvádí místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová s důrazem na aktuálnost a sílu morálního odkazu A. C. Stojana.

Konference je inspirující, protože je stále oslavující zájem A. C. Stojana jako kněze i politika o potřebné, kterým slouží,“ připomněl arcibiskup olomoucký Jan Graubner.

„Myslím, že v dnešní těžké době nepochopitelné válečné agrese, k níž bohužel dochází nedaleko našich hranic, je správné si připomenout zásluhy našich významných Čechů, Moravanů a Slezanů, kteří prosluli svou humanitou a lidskostí. K nim bezesporu patří právě arcibiskup Stojan, od jehož jmenování arcibiskupem Olomouckým uplyne 100 let,“ řekla první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková ve své úvodní řeči. „Byl příkladem inteligentní a mírumilovné osobnosti s otevřeným srdcem, s pochopením pro slabé a potřebné,“ dodala.

„Připomenutí osobnosti arcibiskupa a senátora Antonína Cyrila Stojana je v těchto dramatických chvílích mezinárodního politického napětí symbolické. Jeho životní cesta a odkaz duchovního dědictví, morálních hodnot a budování československé státnosti dávají smysl také našim činům, důležitosti pevných postojů a ochrany společenských hodnot,“ uvedla místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová s důrazem na aktuálnost a sílu morálního odkazu A. C. Stojana.

V naší historii působila řada církevních osobností, teologů a činitelů, kteří se angažovali ve společenských oblastech. Významnou roli sehrály církevní osobnosti, které ovlivnily generace katolické inteligence a duchovenstva, jež v průběhu 20. století utvářely vědomí duchovního dědictví a morálních hodnot, kultury, vědeckého poznání a národní tradice. A právě Antonín Cyril Stojan byl jednou z těchto osobností – vynikal na poli teologickém, pastoračním, politickém, společenském i kulturním. Cílem dnešní konference je proto připomenout jeho odkaz nejen v katolické církvi, ale i v politice Československa a diskutovat o jeho vlivu a inspiraci pro současné politické a církevní představitele.


WhatsApp-Image-2022-03-17-at-11-39-48.jpeg

kategorie Tiskové zprávy