KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Na dostavbu Dukovan nesmí doplatit spotřebitelé. Výkupní cenu elektřiny je
Zpět

Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Na dostavbu Dukovan nesmí doplatit spotřebitelé. Výkupní cenu elektřiny je třeba zastropovat

Přidáno 21. 7. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Senát na své dnešní schůzi schvaluje pravidla týkající se stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany - tzv. Lex Dukovany. Senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí chtějí doplnit znění zákona o zastropování cen energie, kterou mají vyrobit nové jaderné reaktory v Dukovanech. Podíleli se také na přípravě pozměňovacích návrhů z hlediska bezpečnosti.

Podle místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové (KDU-ČSL) je třeba návrh, jak jej přeložila Sněmovna, ještě upravit. Problematické je podle ní riziko, že pokud se při rozšíření Dukovat překročí cena, doplatí na to samotní spotřebitelé elektřiny. Předpokládaná výkupní cena pro spotřebitele totiž není zákonem garantována. Stejně tak i dluh, který vznikne státnímu rozpočtu. To má změnit právě společný pozměňující návrh, jehož je místopředsedkyně Seitlová spolupředkladatelkou.
 
„Pokud nezastropujeme garantované výkupní ceny elektřiny, kterou mají dodat nové reaktory, budou na drahou jadernou elektřinu skutečně doplácet spotřebitelé, což pro nás není přípustné. Návrhem chceme ochránit spotřebitele i rozpočet českého státu,“ vysvětluje pozici klubu jeho členka a místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová. Podle ní je zastropování cen za nutné také proto, aby zvýšené ceny neměly negativní dopad na sociálně slabé skupiny.

kategorie Tiskové zprávy