KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Děti ze žákovských parlamentů se sešly v Senátu, aby představily své proje
Zpět

Jitka Seitlová (KDU-ČSL): Děti ze žákovských parlamentů se sešly v Senátu, aby představily své projekty a vyjádřily solidaritu dětem z Ukrajiny

Přidáno 1. 4. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Zástupci žákovských parlamentů z celé ČR se sešli na půdě Senátu, aby veřejnosti představili své nejinspirativnější projekty. Akce se nesla ve jménu vzpomínání na časy uzavřených škol, ale také v duchu solidarity a podpory s ukrajinskými dětmi. V Hlavním sále Senátu zasedla čtyřčlenná porota ve složení: místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová, která také celou akci zaštiťovala, senátor Marek Hilšer, ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová a výkonný ředitel národní sítě Místních akčních skupin Petr Čáp. Porota jako nejinspirativnější projekt roku 2022 ocenila Základní a mateřskou školu Byšice s projektem „Senioři, pojďme ven!“. Hlavní myšlenkou návrhu je navázání vztahů s místními seniory a jejich podpora v pohybu.

Slavnostnímu vyhlášení předcházelo on-line hlasování veřejnosti, do kterého se zapojilo přes 3 827 hlasujících. Na základě tohoto hlasování byla udělena Cena veřejnosti. V letošním roce nejvíce lidí zaujal projet „Pojď s námi rozjezdit Březnici“, který realizovaly děti ze základní školy Březnice. Svým úsilím a zároveň radostí se snažily motivovat spoluobčany k většímu pohybu. „Byla jsem velmi potěšena, že deset škol prezentovalo projekty, které jsou ve prospěch pochopení odpovědnosti, svobody, demokracie a tolerance,“ uvedla místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová.

Jednotlivé školy dostaly příležitost napsat vzkaz ukrajinským dětem, které jsou na Ukrajině nebo v současnosti našly azyl v naší zemi a začaly třeba chodit k nim do školy. Mezi vzkazy se objevilo například „Společně to dokážeme, svoji sílu prokážeme!“. „Vzbuzovat zájem o aktivní občanskou angažovanost a nezištnou službu je důležité v co nejútlejším věku. Proto jsem s potěšením podpořil tuto soutěž, která inspirativním způsobem dětem ukazuje, jak aktivně ovlivňovat své okolí a přijímat odpovědnost,“ doplnil senátor Marek Hilšer. 

Akci už desátým rokem spolupořádala organizace CEDU – Centrum pro demokratické učení, která vzdělává školy a metodicky podporuje učitele a žáky v tom, jak ve školách efektivně rozvíjet v dětech odpovědnost za sebe a své okolí. Důležitost demokracie se v této pohnuté době ukazuje každým dnem. Odvaha, respekt, zodpovědnost, ale také pocit solidarity nejsou prázdné pojmy. Děti ze škol napříč celou zemí je svými činy dokázaly naplnit tím pravým smyslem.
 

kategorie Tiskové zprávy