KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Jiří Horák (KDU-ČSL) vedl českou delegaci na jednání NATO v Bruselu
Zpět

Jiří Horák (KDU-ČSL) vedl českou delegaci na jednání NATO v Bruselu

Přidáno 22. 2. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Jiří Horák ve dnech 19. – 21. února 2024 vedl českou delegaci do Parlamentního shromáždění NATO na společném zasedání výborů v Bruselu. Nejdůležitějším bodem programu byla účast na jednání Severoatlantické rady, kde zástupci členských parlamentů diskutovali za přítomnosti generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga o aktuálních otázkách v oblasti obrany a bezpečnosti.

Dle nejnovějších informací by v letošním roce mělo plnit povinná 2 % HDP výdajů na obranu celkem 19 z 31 členských zemí NATO, a to včetně České republiky. Je to znatelný posun, jelikož v loňském roce se toto podařilo naplnit pouze 11 členům Aliance.

Mezi dlouhodobě důležitá témata patří podpora Ukrajiny, podpora obranného průmyslu a navyšování jeho výrobních kapacit, zužitkování inovací a nových technologií nebo spolupráce s partnery.

Parlamentní shromáždění NATO je poradní organizací Severoatlantické aliance, jejímž cílem je mimo jiné přiblížit fungování NATO k občanům členských zemí. Českou republiku zde zastupuje společná delegace Senátu a Poslanecké sněmovny, kterou v tomto volebním období vede Jiří Horák.

kategorie Tiskové zprávy