KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Jaromíra Vítková KDU-ČSL: Pro zápisy do mateřských škol je zapotřebí doklad o očkování od lékaře
Zpět

Jaromíra Vítková KDU-ČSL: Pro zápisy do mateřských škol je zapotřebí doklad o očkování od lékaře

Přidáno 8. 3. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Rodiče dětí nastupujících do mateřských škol potřebují doklad o provedeném očkování, a to od lékaře, čestné prohlášení rodičů nestačí. Přestože MŠMT v informaci k zápisu dětí do mateřských škol uvedlo, že není zapotřebí potvrzení lékaře, jednalo se o chybu.

Na tento problém upozornila senátorka Jaromíra Vítková přímo ministra školství prostřednictvím dopisu, protože některým mateřským školám hrozily i sankce ze strany kontrolních orgánů. 
 
„Hygiena při kontrolách vyžaduje zákonné plnění – doklad o provedení pravidelného očkování nebo doklad o tom, že je dítě proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro kontraindikaci - a pouhé sdělení informace na webových stránkách MŠMT nepovažují kontrolní orgány za právní úpravu výjimky z povinného plnění podle § 50 zákona o ochraně veřejného zdraví a čestné prohlášení zákonných zástupců nestačí,“ uvedla Jaromíra Vítková a dodala, že ministerstvo školství rychle zareagovalo a už v pátek večer měly mateřské školy v datových schránkách opravené instrukce k zápisům do mateřských škol bez výkladových problémů. 
 
Forma z roku 2020 - úleva rodičům při dokládání očkování dítěte, která byla zveřejněna na webových stránkách MŠMT neměla právní povahu výjimky ze zákona. Kontrolní orgány tak po ředitelkách a ředitelích mateřských škol požadovaly plnění podle § 50 zákona o ochraně veřejného zdraví a v důsledku toho několika mateřským školám hrozila v loňském roce vysoká pokuta ze strany kontrolních orgánů. 

kategorie Tiskové zprávy