KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Jan Bartošek (KDU-ČSL): Proč vládní koalice tají důvody a okolnosti pondělní cesty ministra vnitra a
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL): Proč vládní koalice tají důvody a okolnosti pondělní cesty ministra vnitra a zahraničí Hamáčka do Moskvy?

Přidáno 16. 4. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Vicepremiér a nově i dvojjediný ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček se chystá na cestu do Moskvy. A její důvody jsou zahaleny tajemstvím. Tato cesta se uskuteční vládním speciálem, musela tedy být schválena vládou v rámci procedur financování vrcholové návštěvy a cest ústavních činitelů. Za pozornost stojí, že ve stejném vládním speciálu s Janem Hamáčkem též poletí slovenský politik Andrej Danko.

V kontextu současné situace, kdy vláda odmítá Rusko vyřadit z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, prezident prosazuje nepovolenou vakcínu Sputnik V a docílí kvůli tomu i výměny ministra zdravotnictví a v neposlední řadě stoupá napětí na hranicích mezi Ruskem a Ukrajinou, je mlžení kolem této cesty přinejmenším podivné. I proto místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek vyvolal dnes ráno hlasování o informování Sněmovny o důvodech této cesty. Neodsouhlaseno! Pro hlasovali jen poslanci koalice SPOLU, Pirátů a STAN.
 
Ministr letí do Ruska a premiér o tom nic neví?
Jsme-li stále ještě suverénní demokratickou zemí, je „hra“, kterou se rozhodl rozehrát nový dvojjediný ministr Hamáček, krajně podezřelá a nebezpečná. Tím spíš, že o ní nic neví ani premiér této země, jak sám říká! „Poslanecká sněmovna a veřejnost by měla být seznámena s důvodovou zprávou doprovázející schválení užití vládního speciálu pro delegaci vicepremiéra Jana Hamáčka stejně jako se složením delegace a programem plánované cesty,“ apeloval Jan Bartošek a dodal,  že má-li se cesta uskutečnit v souladu se schválenou koncepcí zahraniční politiky, je nutné, aby vicepremiér Jan Hamáček při jednání s ruskými partnery vyjádřil znepokojení nad enormním navyšováním ruských vojenských sil na hranicích a jednoznačnou  podporu území celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny, obavu o zdravotní stav Alexeje Navalného, a přednesl stanovisko české vlády, že ČR neuznává ilegální anexi Krymu.
 
Bartošek chtěl jasně definovat mandát ministra k jednání v Rusku 
Jan Bartošek pak v navrhovaném usnesení prosazoval, že: „Poslanecká sněmovna považuje za samozřejmé, že vicepremiér Jan Hamáček nebude bez mandátu vlády jednat v Moskvě o tendru na dostavbu JE Dukovany, ani o nákupu vakcíny Sputnik, která neprošla schvalovacím řízením EMA.“  Poslanci však svým hlasováním cestu Jana Hamáčka do Moskvy „přikryli“. 
 
Sněmovna dnes nesplnila svoji kontrolní funkci 
„Poslanecká sněmovna díky hlasování hnutí ANO, sociální demokracie, komunistické strany a SPD dnes rezignovala na svoji kontrolní funkci směrem k vládě. Bylo zcela legitimní po ministru Hamáčkovi požadovat, abychom měli potřebné a adekvátní informace, abychom věděli, s kým se stýká a o čem jedná. Bohužel vaším hlasováním směrem k Ruské federaci nás stavíte do role státu, který má pozici lokaje, protože potom se není čemu divit, že ruská vládní média mohou překrucovat historii a psát o roku 1968, že se jednalo o fašistický převrat. Místo toho, abyste se jasně ohradili, že tuto politiku a tato vyjádření jasně odmítáte a řekli jste ruské straně prostřednictvím stávajícího ministra zahraničí, že se jednalo o agresivní akt Varšavské smlouvy, států Varšavské smlouvy pod vedením Ruska, která tehdy zničila demokratizační proces v České republice, tak jste odmítli zvednout hlas a hájit zájmy České republiky,“ zdůraznil Jan Bartošek.​

kategorie Tiskové zprávy