V současné době jsou vztahy mezi Ruskou federací a sousední Ukrajinou vyhrocené, hrozí vzájemné vojenské střetnutí. ,,Při našem dnešním setkání jsem panu velvyslanci Perebyjnisovi deklaroval naši podporu Ukrajině. Považujeme ji za svobodný, jednotný a demokratický stát. Společně jsme probrali aktuální situaci, včetně dodávek dělostřelecké munice, kterou schválila tento týden vláda. Dále jsem pana velvyslance ujistil o tom, že Česká republika je připravena podpořit jeho zemi. Dáváme přednost mírovému řešení celého konfliktu. Podobně jako u pobaltských států se i zde ukazuje, že strategie zastrašení je účinná. Pokud bude silná Ukrajina, bude silná i celá Evropa,” uvedl místopředseda Bartošek.
,,Na rusko-ukrajinských hranicích se teď hraje o budoucnosti Evropy. S ohledem na historickou zkušenost naší země se Sovětským svazem v roce 1968 jsme přesvědčen, že je naší povinností stát na straně těch, kteří potřebují pomoc a je na nich páchána nespravedlnost. Ukrajina není agresor, jen brání své území. Rozhodně není tím, kdo celou tuto situaci eskaluje,” doplnil Bartošek.
Ukrajinský velvyslanec informoval místopředsedu Poslanecké sněmovny o situaci na tamních hranicích a vyjádřil vděk za postoj České republiky k celé situaci. ,,Děkuji za morální i materiální podporu České republiky, zejména za dodávku dělostřelecké munice. Je to velmi důležitý krok, kterého si velice vážím. Vaše země se tak řadí například k USA, Velké Británii nebo pobaltským zemím, které poskytují Ukrajině cílenou podporu. Těch zemí ale zatím není mnoho,” uvedl velvyslanec s tím, že společně také projednávali další možnosti meziparlamentní spolupráce. ,,Ta se bude týkat především vzájemných cest zástupců ukrajinského a českého parlamentu. Jako jeden z kroků zásadní podpory vidím například plánovanou cestu ministra zahraničí Jana Lipavského, který společně se zástupci Slovenka a Rakouska přijede začátkem února na Ukrajinu. Kromě zastávky v Kyjevě pojedou i na kontaktní linii, což Ukrajina považuje za obrovské gesto solidarity,” uvedl velvyslanec.