KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Jan Bartošek (KDU-ČSL) podává stížnost na Andreje Babiše za bezdůvodná obvinění a hrubé urážky
Zpět

Jan Bartošek (KDU-ČSL) podává stížnost na Andreje Babiše za bezdůvodná obvinění a hrubé urážky

Přidáno 20. 4. 2023
Ilustrační foto
Poslanecká sněmovna PČR

K rukám předsedkyně Mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny PČR zaslal dnes dopoledne místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) oficiální stížnost na několik výroků poslance Andreje Babiše z posledních týdnů. Primárně jde o křivá obvinění opakovaně pronesená v poslanecké sněmovně ve dnech 4. a 5. dubna 2023, kdy Andrej Babiš bez jakýchkoliv důkazů tvrdil, že se strany KDU-ČSL a ČSSD v roce 2009 nelegálně obohatily na úkor České pošty. Tyto dehonestující výroky nelze jakkoliv dokázat, žádnou takovouto kauzu Policie ČR nikdy nevyšetřovala, a jde proto o účelovou lež a záměrné poškození dobrého jména politických konkurentů.

Druhou částí stížnosti je upozornění na hrubé urážky a porušení usnesení poslanecké sněmovny, kterých se Andrej Babiš dopustil v pátek 3. března 2023. Tehdy nerespektoval odhlasované zkrácení doby pro projevy poslanců, včetně poslanců s přednostními právy a současně blokoval a znemožnil další řádné jednání schůze poslanecké sněmovny a vystupování další poslanců. Kromě toho nezvládl emoce a hrubě urážel předsedajícího sněmovny, Jana Bartoška, jemuž vytýkal údajné totalitní způsoby.
 
Podle Jana Bartoška by měl mandátový a imunitní výbor uložit poslanci Babišovi, aby se za své lživé a urážlivé výroky na adresu KDU-ČSL a ČSSD veřejně omluvil a zároveň zaplatil pokutu ve výši 30 000 korun za svévolné blokování jednání poslanecké sněmovny a porušování odhlasovaného usnesení sněmovny. „Mým cílem je napravovat politickou kulturu ve sněmovně. Jsem přesvědčen, že není možné beztrestně lhát nebo urážet poslance z jiných stran jen proto, že řečník neumí ovládnout své emoce nebo se cíleně snaží poškozovat dobré jméno jiných politických stran. Případná pokuta jde do státního rozpočtu, takže se tím symbolicky omluví i všem občanům,“ upřesnil místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

kategorie Tiskové zprávy