KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Ivana Váňová (KDU-ČSL): Uzákonění hromadných žalob pomůže spotřebitelům a mikropodnikům
Zpět

Ivana Váňová (KDU-ČSL): Uzákonění hromadných žalob pomůže spotřebitelům a mikropodnikům

Přidáno 30. 5. 2024
Ilustrační foto
Senát

Senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL hlasovali pro zavedení hromadných žalob, jimiž by spotřebitelé nebo drobní podnikatelé mohli vymáhat své nároky společně. Podle senátorky Ivany Váňové (KDU-ČSL) by hromadné žaloby bylo možné využít zejména v případech, kvůli nimž by se lidem nevyplatilo soudit se samostatně kvůli nákladům na řízení.

Soud by v případě hromadné žaloby také vydal jen jeden rozsudek. „V České republice dosud neexistuje možnost hromadných řízení, přitom ale o jejich zavedení již dlouho vedeme debaty. Nutí nás k tomu i směrnice EU z listopadu 2020,“ uvádí senátorka Váňová, která je členkou Ústavně-právního výboru Senátu.

Přínos novely spatřuje Váňová v tom, že umožňuje hromadná řízení u společného vymáhání většího množství nároků spotřebitelů a mikropodniků vůči podnikatelům. Poškození by se museli přihlásit. Žaloby by pak podávaly k Městskému soudu v Praze oprávněné neziskové organizace, tedy zapsané ve zvláštním seznamu. Návrh nyní míří k podpisu prezidentovi.

kategorie Tiskové zprávy