KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Hejtman Jiří Čunek: Profesor Dušek potvrdil, že Zlínský kraj stárne, proto budeme potřebovat všechny
Zpět

Hejtman Jiří Čunek: Profesor Dušek potvrdil, že Zlínský kraj stárne, proto budeme potřebovat všechny nemocnice

Přidáno 7. 7. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva (kr.-zlinsky.cz)

Jaké nemoci ohrožují obyvatele Zlínského kraje, jaká zdravotní péče se poskytuje v našem kraji, jak jsou na tom nemocnice z hlediska rozložení a počtu lůžek, jak jsme na tom s prevencí, v jaké zdravotní kondici budou v roce 2030 obyvatelé našeho kraje, ale i další zajímavé informace týkající se zdravotní péče ve Zlínském kraji ve srovnání s republikou, představil v pondělí 29. června ve velkém sále hotelu Moskva zastupitelům, členům lékařských komor, lékařům a další odborné zdravotnické veřejnosti prof. Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

Podle dat ÚZISu je Zlínský kraj velmi nadprůměrný v dosahování výborných výsledků péče zejména v oblastech, ve kterých jde o život, ať už se jedná o akutní infarkt, mrtvici, vážné úrazy nebo onkologická onemocnění. „Musím však upozornit, že v roce 2030 bude Zlínský kraj nevyhnutelně o dost starší, než je teď, protože populace stárne průměrně rychleji než populace v České republice. Očekáváme tedy, že ve vašem kraji přibude seniorů, lidí nad 65 let věku a přibližně 70 % z nich bude mít nějaký vážnější chronický problém. Předpovědi ukazují na 30% nárůst počtu diabetiků, zhruba 30-40% nárůst počtu onkologických onemocnění a toto bude určovat péči v dalších 10-20 letech naprosto nevyhnutelně,“ uvedl výhled na zdravotní stav obyvatel Zlínského kraje v roce 2030 profesor Dušek.

„Pozitivní zprávou pro Zlínský kraj je, že je regionem, který má vyváženou strukturu lůžkové péče, tedy vyvážený poměr akutních a následných lůžek a také rovnoměrně rozmístěnou kapacitu nemocnic v regionu, což vytváří velmi optimální výsledky pro dostupnost zdravotní péče. Velkým pozitivem zdravotnictví ve Zlínském kraji jsou výsledky akutní lůžkové péče, protože ať jsme s kolegy analyzovali výsledky přežití onkologických pacientů, nemocniční, ale i celkovou mortalitu, třeba na akutní infarkty, mozkové mrtvice a podobně, tak ve všech i mezinárodně sledovaných parametrech je váš kraj nadprůměrný a ještě se to v čase poměrně zlepšuje. Pro příklad uvedu, že celková mortalita na akutní infarkty myokardu klesla od roku 2010 téměř na polovinu,“ sdělil profesor Dušek a doplnil: „Nicméně varovný prst tady zvedá spíše příroda, protože Zlínský region stárne demograficky nadprůměrně proti České republice a s tím roste tlak na konzumaci nejrůznějších zdravotních služeb a seniorní populace je zde poměrně hodně nemocná, takže příprava infrastruktury do budoucnosti je zde velmi na místě.“

Jako velké negativum pak profesor Dušek vidí stav prevence a to nejen co se týká životního stylu, protože podle dostupných údajů mají obyvatelé našeho kraje ve srovnání s jinými regiony velké problémy s alkoholem a s tím spojenou následnou hospitalizaci, vážné zdravotní problémy a předčasná úmrtí, ale také co se týká nejnižší proočkovanosti ze všech regionů naší republiky na řadu poměrně vážných chorob.

„Profesor Dušek potvrdil, že náš plán rekonstruovat Vsetínskou a Kroměřížskou nemocnici a postavit nemocnici novou je správný, protože podle statistik, které má ÚZIS k dispozici je v našem kraji aktuálně větší podíl obyvatel ve věku do 50 let, no a ti za 10 let začnou více potřebovat zdravotní péči. A právě s ohledem na zvyšující se průměrný věk dožití, tak budou a po následujících 30 let nutně potřebovat více zdravotní péče. Znamená to tedy, že rovnoměrné rozložení všech nemocnic, ať už se jedná o nemocnici ve Valašském Meziříčí, Vsetíně, Zlíně, Kroměříži či Uherském Hradišti je ideální pro poskytování kvalitní zdravotní péče pro naše občany. Podle profesora Duška tak do tohoto plánu velmi dobře zapadá i výstavba nové nemocnice se svou terciální péčí, kterou jiné nemocnice v kraji neposkytují,“ okomentoval přednášku hejtman Jiří Čunek.

kategorie Tiskové zprávy