KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Hejtman Čunek svolal Krizový štáb Zlínského kraje v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu
Zpět

Hejtman Čunek svolal Krizový štáb Zlínského kraje v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu

Přidáno 13. 3. 2020
Ilustrační foto
Tisková zpráva (kr.-zlinsky.cz)

Dnes, ve čtvrtek 12. března na 18 hodin svolal hejtman Jiří Čunek zasedání Krizového štábu Zlínského kraje v návaznosti na Vládou České republiky vyhlášený Nouzový stav. Ten vláda vyhlásila v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky.

„Aktuálně je ve Zlínském kraji potvrzených 5 případů na nákazu novým typem koronaviru. Ve čtvrtek 12. března byly potvrzeny další 2 nové případy. Jedná se o 2 ženy z Uherskohradišťska. První žena je ročník 1998 a přicestovala z Irska, které není zařazeno mezi regiony s výskytem koronaviru. Druhá žena je ročník 1995 a přicestovala z Rakouska. Ve středu 11. března byly potvrzeny 2 případy, kdy se jednalo o 39letou ženu z Rožnova pod Radhoštěm a o 47letého muže z Uherského Hradiště. V pondělí 9. března byla potvrzena nákaza u 42leté ženy z Rožnova pod Radhoštěm,“ informoval hejtman členy krizového štábu kraje s tím, že všichni jsou v domácím léčení.

Aktuálně bylo k dnešnímu dni ve Zlínském kraji otestováno 225 odběrů, 135 bylo negativních, na zbytek se čeká.

„Krajská nemocnice Tomáše Bati by měla obdržet ze Státního zdravotního ústavu rozhodnutí, že může testovat vzorky, ty by se tak již nemusely odvážet do Ostravy, což by situaci významně urychlilo,“ doplnil hejtman Čunek a připomněl, že všechny čtyři nemocnice Zlínského kraje mají v současné době k dispozici dohromady 83 ventilovaných lůžek, což je s ohledem na aktuální stav naprosto dostačující. Ministerstvo zdravotnictví během víkendu pošle do Zlínského kraje respirátory.

„V případě, že by se nákaza rozšířila ve větší míře, a přibylo komplikovaných případů vyžadujících hospitalizaci, máme plán, jak Uherskohradišťskou nemocnici vyčlenit pouze pro tyto případy. V tuto chvíli je navíc v této nemocnici nachystáno 8 lůžek vybavených pro tyto těžké případy,“ uvedl hejtman Jiří Čunek. 

V souvislosti s přijatými opatřeními, budou ve Zlínském kraji upraveny jízdní řády linkových autobusů. Protože jsou uzavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy, pojedou autobusy od pondělí 16. března 2020 v prázdninovém režimu. To znamená, že omezení autobusových spojů se týká především ranních a odpoledních spojů, které zabezpečují přepravu žáků a studentů do škol. Vlakové spoje zůstávají v plném rozsahu a prázdninový režim se jich netýká.

Společnosti zabezpečujíc veřejnou dopravu v kraji přijaly opatření týkající se zvýšené frekvence čištění vozů a klimatizací. Společnosti zakoupily generátory ozonu pro desinfekci vozů a posílily ochranné pomůcky pro řidiče a vlakové čety.

kategorie Tiskové zprávy