KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Europoslanec Zdechovský se zasadil o výzvu EP k vyšetření původu COVID-19
Zpět

Europoslanec Zdechovský se zasadil o výzvu EP k vyšetření původu COVID-19

Přidáno 24. 4. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Brusel - Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) spolu s dalšími 25 europoslanci napříč členskými státy vyzývá předsedkyni Evropské komise, aby vytvořila mezinárodní vyšetřovací panel, který bude mít za cíl objasnit původ a důvody šíření viru COVID-19.

„Evropa je s více než milionem případů nakažených a více než sto tisíci obětmi koronaviru nejvíce zasaženým regionem. Zároveň však EU v rámci svých odborných agentur také disponuje špičkovými specialisty. Je proto na nás, abychom zahájili mezinárodní diskusi o příčinách dnešní pandemie,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský s tím, že cílem iniciativy v žádném případě není ostrakizace jednoho státu nebo jeho obyvatel.

„Pokud řádně vyšetříme příčiny současné pandemie, dozvíme se mnohé i o tom, jak podobné krizi do budoucna předejít. To je hlavní důvod našeho návrhu!“ doplňuje Zdechovský.

Vyšetřování povede k sankcím pro prokázané viníky
Dopis europoslanců adresovaný předsedkyni Ursule von der Leyen požaduje kromě mezinárodní vyšetřovací iniciativy i vyvození jasných důsledků pro kohokoliv, kdo vědomě tajil nebo upravoval informace o šíření COVID-19.

„Jakékoliv zatajování skutečného stavu a způsobu šíření nákazy má přímé dopady na lidské zdraví a životy. Pokud mezinárodní vyšetřovací panel nalezne jasné důkazy, že některý stát či organizace takto hazardovaly se zdravím lidí po celém světě, mezinárodní společenství musí přistoupit i k jasným a citelným sankcím. Nemůžeme si dovolit opakování dnešní zdravotní a ekonomické katastrofy,“ říká jasně Zdechovský.

Tomáš Zdechovský výzvu Komisi zopakuje i v rámci svého návrhu usnesení Evropského parlamentu.

kategorie Tiskové zprávy