KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Europoslanec Zdechovský: Organizované zločinecké skupiny nesmí krást peníze EU
Zpět

Europoslanec Zdechovský: Organizované zločinecké skupiny nesmí krást peníze EU

Přidáno 13. 12. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Štrasburk - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) představil na tiskovém brífinku před plenárním zasedáním Evropského parlamentu zprávu o dopadu organizované trestné činnosti na vlastní zdroje Evropské unie a zneužívání finančních prostředků EU. Ve výboru pro rozpočtou kontrolu (CONT) dosáhla zpráva shody napříč politickým spektrem. Podle zjištění roste v EU počet skupin organizovaného zločinu, kvůli kterým přichází unie ročně o desítky miliard eur.

Europol a OLAF odhadují, že organizované zločinecké skupiny si přijdou ročně na 40-60 miliard eur v souvislosti s podvody na dani z přidané hodnoty. To představuje vážný problém i pro rozpočet EU.

"Organizovaný zločin je v Evropské unii problémem, který vyvolává hluboké obavy. Má dopady na sociální, politické, hospodářské, finanční, podnikatelské a správní struktury našich členských států. Při pohledu na rozpočet EU jsou zvláště znepokojivé podvody s daní z přidané hodnoty, podvody v oblasti společné zemědělské politiky, podvody při veřejných zakázkách a oligarchické struktury," prohlásil Zdechovský, který je mluvčím Evropské lidové strany ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu.

"Evropská komise a orgány členských států EU stále nedostatečně chápou rozsah, povahu a příčiny trestné činnosti a podvodného jednání ve vztahu k rozpočtu EU. Potřebujeme lepší údaje, lepší spolupráci mezi orgány a větší informovanost o tomto problému. Významným krokem bylo již přijetí směrnice o boji proti podvodům poškozujícím finanční zájmy unie (směrnice PIF) a zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce," řekl Zdechovský.

"Potřebujeme však důslednější využívání všech dostupných zdrojů, abychom účinně chránili rozpočet EU před trestnou činností, a požadujeme, aby členské státy vyvíjely větší aktivitu také při vymáhání zneužitých finančních prostředků. Evropská lidová strana bude i nadále ochranu rozpočtu EU považovat za svou prioritu," dodal místopředseda KDU-ČSL.

Zdechovského zpráva bude dnes odpoledne projednávána na plénu Evropského parlamentu a ve středu se o ní bude hlasovat.

kategorie Tiskové zprávy