KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Dostatek protilátek by měl stát uznávat jako ekvivalent testů či očkování, říká AntiCovid tým
Zpět

Dostatek protilátek by měl stát uznávat jako ekvivalent testů či očkování, říká AntiCovid tým

Přidáno 29. 7. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

AntiCovid tým koalice SPOLU jako jeden z prvních poukazoval na fakt, že stát neuznává jako ekvivalent testů či očkování také dostatečné hodnoty protilátek prokázané testem.

Tato praxe by se měla podle AntiCovid týmu změnit a dostatečná hladina protilátek by měla být dostačujícím důkazem bezinfekčnosti jednotlivce. Změnu navrhl v podobě pozměňovacího návrhu k zákonu o ochraně veřejného zdraví člen AntiCovid týmu a poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský již začátkem července. Dostatečné množství protilátek v Evropě uznává například Rakousko.

Už několikrát jsme zdůrazňovali, že jedním z nástrojů, jak optimalizovat a zefektivnit boj s covidem, je vyšetření protilátek u našich občanů. Máme tu celou řadu lidí, kteří sice neměli PCR prokázanou nákazu covidem-19, nicméně velmi pravděpodobně nákazu prodělali a mají vysokou hladinu protilátek. Tím pádem jsou tito lidé bezpeční z hlediska možné reinfekce i vůči svým spoluobčanům. V tuto chvíli ale stát s hladinou protilátek nepočítá, říká poslanec Vít Kaňkovský.

Vyšetření protilátek IgG tak může výrazně zefektivnit přístup k testování na onemocnění COVID-19, přispět k správnému načasování očkování proti COVID-19 a napomoci k monitoraci efektivity samotného očkování. Tím dojde ke zjednodušení situace nemalé části populace a zároveň se ušetří finanční prostředky z veřejných rozpočtů.

kategorie Tiskové zprávy