KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Doporučení našeho AntiCOVID týmu ministrovi zdravotnictví Blatnému
Zpět

Doporučení našeho AntiCOVID týmu ministrovi zdravotnictví Blatnému

Přidáno 27. 11. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Vážený pane ministře,

politické strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 před týdnem vytvořily společný AntiCovid tým. Dovolujeme si Vás seznámit s prvními návrhy tohoto týmu k řešení současné krize. Jsme přesvědčeni, že realizace těchto návrhů je ke zvládnutí epidemie nezbytná. Tato opatření nejsou jednorázová, ale jejich zavedení usnadní fungování státu i společnosti během případné třetí vlny.


 

Doporučujeme zavést následující:

 • Dobrovolné očkování

  • Stát musí nabídnout dobrovolné plně hrazené očkování. Již nyní by mělo Ministerstvo zdravotnictví spustit skrze síť praktických lékařů možnost registrace na očkování, podobně jako při očkování na chřipku. Je nutné jasně definovat, že očkované osoby se nebudou muset dále testovat a nebudou muset jít do karantény v případě kontaktu s COVID pozitivním člověkem. Samozřejmostí je očkovací priorita pro rizikové skupiny.

 • Trasování a testování do 24 hodin

  • V současné době zaznamenáváme opět pokles objemu trasování a testování. Cílem musí být vytrasovat a otestovat všechny osoby do 24 hodin. Navrhujeme, aby se vytrasovaní mohli na testy objednat i bez žádanky a ta by jim byla vystavena přímo v odběrovém centru. Tím by se snížila administrativa a urychlil celý proces.

 • Přednostní očkování pro učitele

  • Apelujeme na ministerstva zdravotnictví a školství, aby učitelé byli společně se zdravotníky a dalšími rizikovými skupinami zařazeni do první vlny očkování a mohli být přednostně dobrovolně očkováni. Považujeme tento postup za nezbytnou prevenci, aby při třetí vlně nemusela být omezena výuka tak drastickým způsobem jako nyní. Ministerstvo zdravotnictví musí vypracovat jasný plán očkování, který bude definovat rizikové skupiny.

 • Úprava systému PES – stupně bez nouzového stavu

  • Požadujeme úpravu systému PES, aby minimálně stupeň 1, ideálně i stupeň 2 nevyžadoval nouzový stav. U stupně 1 se počítá s tím, že nastane v případě indexu rizik 0 - 10. Index rizik ale nemůže dosáhnout hodnot mínusových. Kdyby tedy v celé zemi nebyl ani jeden nakažený pacient, pak bude index rizik 0. To ale dle systému PES stále znamená stupeň 1 a tím pádem nouzový stav.

 
Zároveň Vás žádáme o odpověď, zda a kdy budete schopni naše návrhy realizovat.
 
Praha 27. listopadu 2020                                                                   

Za AntiCovid tým
Bohuslav Svoboda, poslanec ODS
Marek Výborný, poslanec KDU-ČSL
Dominik Feri, poslanec TOP 09

kategorie Tiskové zprávy