„Strategické projekty napříč všemi třemi kraji mají společné to, že mají významný transformačním potenciálem pro daný region. Díky svojí komplexnosti jsou takovými vlajkovými loděmi Operačního programu Spravedlivá transformace, a proto je pro ně vyčleněna téměř polovina z celkové alokace programu. Jejich klíčovým úkolem je přispět k proměně hospodářství a energetiky směrem k obnovitelným zdrojům energie, pomoci s rozvojem čisté mobility podporou vodíkových technologií a také vytvořit nová pracovní místa ve všech třech regionech a zabránit odlivu zejména mladých lidí z těchto oblastí,“ uvedl ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„K podporovaným aktivitám v rámci strategických projektů patří investice do malých a středních firem, včetně začínajících podniků, dále investice do oblasti výzkumu a inovací a samozřejmě také do rozsáhlých projektů obnovy a dalšího využití území po těžbě hnědého a černého uhlí. Velmi důležitou součástí jsou i investice do oblasti vzdělávání a rekvalifikace obyvatel kraje,“ dodal Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
O podporu z Operačního programu Spravedlivá transformace se bude ucházet celkem třicet čtyři strategických projektů. Maximální výše podpory, kterou bude možné na projekt získat, činí 85 procent.
Cílem podpory z OPST je umožnit uhelným regionům řešit sociální, hospodářské a environmentální dopady spojené se zelenou transformací a plněním klimatických cílů v oblasti snižování emisí skleníkových plynů tak, jak s nimi členské země EU souhlasily přijetím Zelené dohody pro Evropu. Program je financován z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci a vychází z Plánu spravedlivé územní transformace, který Evropská komise schválila spolu s programem na konci letošního září. Plán připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj v úzké spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a jednotlivými kraji.