KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy David Šimek (za KDU-ČSL): Poslanci schválili novelu zákona o podpoře sportu, která zefektivní fungov
Zpět

David Šimek (za KDU-ČSL): Poslanci schválili novelu zákona o podpoře sportu, která zefektivní fungování NSA

Přidáno 14. 12. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Poslanci dnes ve třetím čtení schválili novelu, která zlepší a zefektivní fungování Národní sportovní agentury (NSA). Dále jasně přiřkne pravomoci ohledně řízení školního a vysokoškolského sportu ministerstvu školství a zruší zákonnou povinnost zpracovávat plán rozvoje sportu v každé obci. Povinnost zůstane pouze obcím s rozšířenou působností. Návrh nyní putuje do Senátu.

„Mám radost z podpory koaličních i opozičních poslanců. Novela se zaměřuje především na mezery této agentury a také na to, jakým způsobem je napravit a zlepšit ku prospěchu sportovního prostředí. Zásadní změnou je zřízení kolektivního řídícího orgánu agentury namísto přílišné koncentrace moci v rukou jednoho člověka. Další změna se týká zřízení dozorčí komise s deseti členy, která bude dohlížet na chod agentury, čímž se zvýší transparentnost jejího řízení. Dojde také k výraznému zpřesnění působností agentury, včetně pravidelné komunikace se sportovním prostředím. Nad rámec je zde soubor pozměňovacích návrhů: tyto návrhy zahrnují především ustanovení Národního rozhodčího soudu pro sport, který bude nezávislý, nestranný a erudovaným orgánem pro řešení sportovních spoIků. Ještě před třetím čtením jsme se novele věnovali na podvýboru sportu v Senátu pro lepší pochopení a seznámení se vším důležitým,“ uvedl Jakub Janda, poslanec ODS a člen sněmovního podvýboru pro sport.

„Těší mě, že se nám do novely podařilo zapracovat všechny připomínky školských a sportovních institucí, například Asociace školských sportovních klubů nebo České unie sportu. Právě díky spolupráci se širokou veřejností jsme zákon schválili v podobě, která tuzemskému sportu výrazně pomůže. Jako bývalý učitel a ředitel základní školy silně vnímám, že roky covidové pandemie způsobily podstatný nedostatek pohybu nejen u mladší generace. To může do budoucna způsobovat mnoho zdravotních problémů. Obzvláště v dnešní době proto považuji efektivní podporu sportu za naprosto zásadní,“ vysvětlil poslanec David Šimek (za KDU-ČSL), člen výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

„Pandemie ještě více prohloubila dlouhodobý problém, kterým je dětská obezita. Děti a dospívající po covidu sportují mnohem méně. Stěžejním úkolem NSA je podporovat mládežnické organizace a zároveň usilovat o to, aby děti nacházely cestu k pohybu. Bohužel se to agentuře v minulosti nedařilo dělat vždy efektivně. Za zásadní pokládám také debatu o tom, jakým způsobem by měla NSA fungovat v budoucnosti,“ dodal místopředseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Pavel Klíma (TOP 09).

Novela také zpřesňuje právní úpravu týkající se tzv. akčního plánu podpory sportu. NSA každoročně vyhotoví návrh plánu, předloží jej vládě ke schválení a následně jej implementuje. Některé obce naopak plán rozvoje sportu nově nebudou muset zpracovávat, povinnost zůstává jen pro ty s rozšířenou působností

Nová legislativa také jasně definuje, že školní a vysokoškolský sport spadá do gesce ministerstva školství, včetně finanční podpory ze státního rozpočtu, přípravy strategického plánu, každoročních akčních plánů apod. Další dopad má novela na rejstřík sportu. Zpřesňuje ustanovení o rozsahu informací, které se do něj vkládají, což zjednoduší práci téměř 14 tisícům sportovních organizací a skoro 11 tisícům sportovních zařízení, která s ním pracují.

kategorie Tiskové zprávy