KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Co nastane, až bude 75 procent proočkovaných? Začneme někdy uznávat protilátky? AntiCovid tým se ptá
Zpět

Co nastane, až bude 75 procent proočkovaných? Začneme někdy uznávat protilátky? AntiCovid tým se ptá vlády na pět klíčových otázek

Přidáno 17. 9. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

AntiCovid tým koalice SPOLU chce znát od vlády odpovědi na zásadní otázky, které se týkají vývoje epidemie na podzim letošního roku. Členové týmu za ODS, TOP 09 a KDU-ČSL neskrývají své znepokojení z toho, že se ministerstvo zdravotnictví opět nedokázalo poučit ze skandálních chyb, kterých se dopustilo během předešlého „řízení“ epidemie Covid-19.

Pro další postup v řízení covid-19 je zapotřebí vědět:

1. Zruší se opatření, až bude proočkováno 75 procent populace?

Premiér a ministr zdravotnictví shodně tvrdili, že epidemie v Česku zřejmě skončí, až bude proočkováno 75 procent lidí. Nehledě na to, že tato hranice je pořád ještě v nedohlednu, nikdo z nich neprozradil, co konkrétního po jejím dosažení nastane. Bude to snad znamenat konec všech opatření? A jak této hranice chce dosáhnout? Má pro to ministerstvo nějaký plán?

2. Má vláda nějaký plán na podzim, nebo bude opět improvizovat?

Vládní improvizace už tu jednou byla a všichni známe její hrůzné výsledky. Ministr zdravotnictví slíbil, že poslance i veřejnost seznámí s plánem na letošní podzim. Slíbil tři variantní scénáře odvíjející se od momentálního stavu a vývoje pandemie. Dodnes jsme neviděli ani jeden. Nebo je snad jediným plánem této vlády karanténa, samotestování či testování celé populace, včetně očkovaných?

3. Jak to tedy bude s uznáváním protilátek?

Ministerstvo zdravotnictví a vláda jsou stále proti. Nicméně odborná veřejnost doporučuje uznávat pozitivitu protilátkových testů v souvislosti s protiepidemickými opatřeními plnohodnotnou alternativu potvrzení o prodělané nemoci na základě PCR testů nebo potvrzení o provedeném očkování. Členové AntiCovid týmu Vlastimil Válek (TOP 09) a Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) přinesli téma uznávání protilátek na Výbor pro zdravotnictví poprvé na začátku letošního roku. Opakovaně toto téma zvedali spolu s Bohuslavem Svobodou (ODS) zejména prostřednictvím interpelací a projevů na plénu Sněmovny.

4.  Začnou hygieny přistupovat ke školám šetrně, lidsky a na základě dané situace?

V mateřských a základních školách nedosáhneme úrovně proočkovanosti 75 procent nikdy ani teoreticky. Pokud se na některé škole objeví pozitivně testovaný pedagog, jde obvykle do karantény celá třída, ba dokonce celá škola. Kdy se tento přístup hygieny změní?

„Ve školách skončilo plošné testování žáků, bohužel vláda nedodala jasné pokyny, jak mají školy dále postupovat. A je to obrovský problém! Každá krajská hygiena postupuje jinak a vzniká zmatek. Pokud se v dané třídě objeví pozitivní žák, je smysluplné nechat všechny žáky na distanční výuce. Systém se sjednotí a nevznikne zmatek. Učitel nemůže zároveň učit žáky distančně i prezenčně," řekl lidovecký poslanec Marek Výborný. 

Zároveň doplnil, že testovat děti u volnočasových a sportovních aktivit, pokud skončilo testování ve školách, nedává smysl. „Pokud se v nějakém regionu opět zavede testování ve školách, ať tedy pokračuje i u volnočasových a sportovních aktivit. Jinak nechápu záměr testování. Sportování je naopak třeba podporovat, neboť je podle lékařů základní prevencí proti nemocem," doplnil Výborný.

5. Pokud je v kolektivu většina očkovaných, budou pro něj platit celorepubliková pravidla?

Pokud je v nějakém kolektivu dosaženo proočkování 80 procent a více, pak není jasné, proč v tomto kolektivu nemohou platit už dnes pravidla, která plánuje vláda celorepublikově.

kategorie Tiskové zprávy