KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Budoucnost OSPODů: Stát musí zajistit péči o děti, které to potřebují
Zpět

Budoucnost OSPODů: Stát musí zajistit péči o děti, které to potřebují

Přidáno 21. 9. 2023
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Pokud nefunguje rodina, stát se o děti musí umět postarat. O zajištění kvalitní péče diskutovali ve čtvrtek na půdě Poslanecké sněmovny odborná veřejnost, zástupci praxe a dvě lidovecké poslankyně – Pavla Golasowská a Romana Bělohlávková. Řeč byla o připravované reformě fungování orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) či o zajištění dostatečné kapacity dlouhodobých pěstounů.

Děti jsou to nejcennější, co máme. Proto pořádám kulatý stůl v Poslanecké sněmovně k připravovanému zákonu o OSPOD. Chci, aby byl připraven tak, aby se dětem v obtížných životních situacích, které nedokážou řešit vlastními silami, dostalo co nejlepší péče a podpory. Také si přeji, aby měli potřebnou oporu v zákoně i pracovníci OSPOD, kteří denně řeší obtížné situace dětí a často rozhodují o jejich budoucím životě," řekla na úvod kulatého stolu Pavla Golasowská (KDU-ČSL), členka sociálního výboru Poslanecké sněmovny.
 
„Jako dětská lékařka se setkávám s různými dětskými osudy. Bohužel, ne všechny jsou šťastné. A ne všechny rodiny jsou milující a funkční, schopné dobře se postarat o svoje děti. To je realita a já jsem velmi ráda, že žiji v České republice, kde je velká a dlouholetá tradice péče o ohrožené děti ze strany státu. Pokud se něčeho v blízké budoucnosti obávám, je to datum 1.1.2024, kdy začíná platit úplný zákaz umisťování dětí do tří let do pobytových zařízení. Kapacity přechodných pěstounů, kteří měli tato zařízení nahradit, se zatím nedaří naplnit. To je realita, před kterou nesmíme zavírat oči. Stejně jako před problematikou společného umisťování sourozenců.  Jsem velmi ráda za toto setkání a za vzájemnou komunikaci a naslouchání všech zúčastněných,” řekla Romana Bělohlávková (KDU-ČSL), předsedkyně podvýboru pro veřejné zdravotnictví Poslanecké sněmovny.
 
„Aktuálně se v Moravskoslezském kraji potýkám s nedostatkem dlouhodobých pěstounů pro děti starší 11 let i děti vyžadující neodkladnou péči. Problémem je také omezená kapacita v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Navíc se v praxi běžně setkávám s tím, že ohroženým rodinám jsou nabízeny služby ze strany více poskytovatelů a pomoc je směřována jen na jednoho člena rodiny, čímž se ovšem snižuje motivace rodiny spolupracovat. Je třeba cílit na celý rodinný systém, tedy nepracovat jen s jedním členem rodiny, ale s celým rodinným systémem,” řekla Martina Kajzarová, vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí Třinec.

kategorie Tiskové zprávy