KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Broumovsko včetně unikátních kostelů na seznamu UNESCO? To je náš cíl, shodují se Lanži se Zdechovs
Zpět

Broumovsko včetně unikátních kostelů na seznamu UNESCO? To je náš cíl, shodují se Lanži se Zdechovským

Přidáno 5. 5. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Broumovsko – Zařazením souboru deseti kostelů a jedné kaple mezi národní kulturní památky se podařilo uzavřít jednu dlouhou a důležitou etapu. Unikátní kolekce sakrálních staveb otce a syna Dientzenhoferů představuje architektonické skvosty, které by mohly v budoucnu patřit na seznam UNESCO. O to dlouhodobě usilují broumovský farář Martin Lanži a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Opravy barokních chrámů postupují rychlým tempem. Kostely ve Vernéřovicích a Ruprechticích mají už novou fasádu. „Teď řešíme práci na interiérech, dále je naplánována rozsáhlejší rekonstrukce kostelů ve Vižňově, Heřmánkovicích a Otovicích,“ uvádí po své pravidelné návštěvě regionu Zdechovský, který podporuje obnovu unikátních sakrálních staveb dlouhé roky.

V roce 2016 vznikla iniciativa s cílem dosáhnout zapsání broumovských kostelů na seznam UNESCO. Zdechovský spolu s broumovským farářem Martinem Lanžim doufají, že se jim to brzy podaří. „Je to logický krok, který zvýší atraktivitu celého regionu,“ komentuje člen vedení KDU-ČSL. „Jakmile budou všechny opravy hotové, budeme se snažit s dalšími partnery splnit i tento cíl. Broumovsko si to jednoznačně zaslouží,“ doplňuje otec Lanži.

Vzácná freska ze 14. století

Zájem o návštěvnost regionu by mohla zvýšit i unikátní gotická freska pocházející z let 1320 až 1330, která byla objevena už v 60. letech 20. století, zásadní pozornosti se jí však dostalo před deseti lety. Podobně vzácných fresek v České republice mnoho není. „Je to další zajímavost, která přitáhne stovky odborníků z celého světa, navíc se našla v místech, kde by ji opravdu nikdo nečekal,“ říká lidovecký europoslanec.

V okolí této gotické nástěnné malby aktuálně započaly další stavební práce z grantu Evropské unie. „Výsledkem bude zpřístupnění této části dnešní římskokatolické fary široké veřejnosti začátkem září 2022,“ doplňuje farář Lanži s tím, že slavnostní otevření by se mělo uskutečnit v podvečer 8. září za účasti europoslance Zdechovského a rodáků z Německa.

Broumovští farníci pomáhají

Od začátku války se do pomoci Ukrajině aktivně zapojili i broumovští farníci. Hned zkraje konfliktu přispěli finanční částkou 26 tisíc korun a také darovali oblečení. „V současnosti připravujeme ubytování na faře v Teplicích nad Metují pro ukrajinské uprchlíky, kterým chceme nabídnout i práci v naší farnosti,“ dodává na závěr Lanži s tím, že si uvědomuje, jak je pro nově příchozí složité sehnat v cizí zemi práci a střechu nad hlavou.

kategorie Tiskové zprávy