KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Bohuslav Procházka (KDU-ČSL): Dětská obezita má mnoho negativních následků. Musíme zlepšit životní s
Zpět

Bohuslav Procházka (KDU-ČSL): Dětská obezita má mnoho negativních následků. Musíme zlepšit životní styl a zdravotní stav naších dětí

Přidáno 24. 1. 2023
Ilustrační foto
Senát PČR

Pod záštitou senátního výboru pro zdravotnictví v úterý proběhl kulatý stůl na aktuální téma současné epidemie dětské obezity. Obezita patří k základním rizikovým faktorům vzniku srdečně-cévních onemocnění u dospělých a u dětí její výskyt zejména v posledních dvou letech rapidně vrůstá. Diskuze se v horní komoře zúčastnili senátoři, odborníci i zástupci státní správy.

Data ukazují, že během pandemie COVIDu narostl počet obézních dětí až o 60 %. Lidovecký senátor a člen senátního zdravotnického výboru Bohuslav Procházka proto uspořádal kulatý stůl, který přítomné podrobně seznámil se současnou situací, riziky i obtížemi u pacientů. „Obézní dítě bude v 75 % obézním dospělým. Obezita v dalším průběhu vede k vysokému tlaku krve, změnám hladiny krevních tuků, snížení pohybové aktivity, a nakonec vzniku diabetu II. typu. Finální komplikace jako akutní infarkt myokardu, angína pectoris nebo centrální mozkové příhody nastupují již u mladších dospělých. Obezita vede k významnému snížení kvality života a jeho zkrácení,“ uvedl senátor.

Z dlouhodobého sledování dětské populace vyplývá, že dochází k dlouhodobému nárůstu výskytu obezity. Studie z roku 2021, na níž se Bohuslav Procházka podílel, ukázala nárůst počtu obézních dětí o 60 % a zvýšení počtu dětí s těžkou obezitou.

S obezitou souvisí například kožní problémy, ortopedické problémy, psychické problémy, ale také zvýšení počtu sebevražd. Zanedbatelné nejsou ani narůstající nároky na zdravotnický a sociální systém každé země s významným ekonomickým dopadem.

Kulatý stůl Bohuslav Procházka uspořádal s cílem koordinovat postup všech, kteří ovlivňují životní styl našich dětí. Za tímto účelem představil senátor i systém BF 24 Národní program prevence dětské obezity.


kk.png

kategorie Tiskové zprávy