KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy AntiCovid tým: Nové onkologické centrum v Praze může ohrozit fungování stávajících onkologických cen
Zpět

AntiCovid tým: Nové onkologické centrum v Praze může ohrozit fungování stávajících onkologických center

Přidáno 8. 7. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Anticovid tým koalice SPOLU se na svém posledním jednání věnoval zejména plánu na budování nového onkologického centra v nemocnici na Vinohradech, který avizoval premiér Andrej Babiš. Tento plán považujeme za problematický. Prolít miliardy v betonu je jednoduché, ale pak je třeba mít peníze na vybavení a hlavně personál. Ten by do této nemocnice musel přejít z jiných zdravotnických zařízení v Praze, kde by tím pádem skončila onkologická péče.

Zásadní problém vidíme především v radiační onkologii. Již dnes je v Praze nedostatek radiačních onkologů, fyziků a radiologických asistentů na stávajících radioterapeutických pracovištích. Ta byla přitom v rámci komplexních onkologických center (KOC) vybavena moderní technikou. Proto nepodporujeme další devastaci KOC, ale naopak jejich posílení, a to v celé republice jak přístrojově, tak personálně.

Členové Anticovid týmu také považují za nezbytné na schůzi Poslanecké sněmovny zařadit diskuzi o pandemickém zákonu a pandemickém stavu. Existuje důvodná obava, že ministerstvo bude přes prázdniny vydávat další chaotická opatření, která vzápětí skončí u soudu a soud je označí jako nezákonná. Navíc do dnešního dne nemáme k dispozici rozbor zvyšujícího se počtu pozitivně testovaných. Nevíme, zda již konečně funguje ve sto procentech případů trasování, kde dochází k šíření. Celou problematiku chceme komplexně diskutovat s ministrem zdravotnictví.

Anticovid tým také považuje za nezbytné, aby vznikla mapa s přehledem laboratoří, které umožňují PCR testování. Je žádoucí, aby měli občané přehled o jejich dostupnosti a aby co nejvíce z nich, ideálně všechny, prováděly sekvenování. Jen díky tomu můžeme mít přehled o rozšíření mutací. PCR vyšetření musí zůstat pro pacienty zdarma.

kategorie Tiskové zprávy