KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy AntiCovid tým koalice SPOLU chce postupný návrat dětí do škol od 12. dubna
Zpět

AntiCovid tým koalice SPOLU chce postupný návrat dětí do škol od 12. dubna

Přidáno 24. 3. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Rodiče i děti musí znát přesný termín návratu školáků zpět do lavic. Podle AntiCovid týmu koalice SPOLU by se měli postupně vracet školáci i učitelé do škol od 12. dubna. Situace tomu totiž nahrává. Plány pro návrat českých jsou připravené už měsíc. Počítají se speciálními režimovými opatřeními, plány na venkovní aktivity plně reflektují současnou situaci, testy pro žáky jsou vybrané, rodiče jsou připravení se školami maximálně spolupracovat, dokončuje se očkování pedagogů i nepedagogických pracovníků. Děti podle Anticovid týmu už nemohou trpět další sociální izolací, deprivací a minimem pohybu, ale musí se postupně vrátit zpět do školních lavic ke svým spolužákům i pedagogům.

„Situace je neúnosná, české školy jsou zavřené nejdéle v celé Evropě. Je to nelichotivé prvenství, protože distanční výuka nemůže nahradit docházku do školy, děti trpí také sociální izolací a ztrátou kontaktů. My takovou situaci považujeme za naprosto neúnosnou. Byl to právě Anticovid tým koalice SPOLU, který už 5. února definoval jasné podmínky a plán návratu do škol. Byli jsme to my, kdo říkal, že stát musí učitele vybavit respirátory, že by měli byt učitelé přednostně očkováni a že musí být zavedeno plošné šetrné testování žáků. Vláda podmínky zatím nenaplňuje úplně podle našich představ, ale stávající situace uzavření škol je neudržitelná. Proto navrhujeme jasný termín návratu žáků prvního stupně ZŠ, speciálních škol a mateřských škol 12. dubna. Tento termín je dostačující k tomu, aby se stát na návrat stihl připravit. Zdůrazňuji, že chceme plošný návrat dětí do škol, nikoliv regionální výjimky a experimenty,“ konstatoval místopředseda ODS Martin Baxa.

„Devastující dopady na děti, české školství, rodiče i celé rodiny budou dlouhodobé a budeme se s nimi potýkat nejen měsíce ale roky. Mateřské školy, první stupeň ZŠ a speciální školy se proto musí 12. dubna vrátit fyzicky zpět do lavic. Vláda má zhruba tři týdny na doočkování třetiny učitelů, aby se mohly děti bezpečně vrátit do škol. Testování by mělo být formou PCR testů a je zodpovědností vlády, aby systém fungoval, testovací kapacity jsou dostatečné. Režimová opatření budou na zodpovědnosti jednotlivých škol, což už mají nacvičené z podzimu, další režimová opatření týkající se testování jsou už také připravená. Učitelé budou očkovaní, žáci testovaní, takže není problém spustit návrat dětí zpět do lavic a s nouzovým stavem to vůbec nesouvisí. Po 14ti dnech se zanalyzují data a rozhodne se o spuštění druhé a posléze i třetí vlny, pro druhý stupeň základních škol a střední školy. Není naším cílem školy zahltit a zhoršit epidemickou situaci, naším cílem je zajistit bezpečný návrat dětí do lavic,“ uvedl poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný.

„Best in covid už Česko je a nově jsme vinou vlády také “best in vaccination“. Vláda měla zřejmě možnost objednat větší dodávky vakcíny, ale rozhodla se ušetřit. Méně vakcín v přepočtu na počet obyvatel si objednalo jen Bulharsko, Chorvatsko, Slovensko a Lotyšsko. Pokud je plánem ministerstva do léta proočkovat 60 až 70 procent populace, pak tento plán dostává citelné trhliny. A vinit z toho můžeme pouze vládu. Rád zopakuji, že právě očkování velké části obyvatel je jedinou cestou k tomu, aby se život vrátil do normálních kolejí,“ dodává Vlastimil Válek, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

kategorie Tiskové zprávy