KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy AntiCovid tým: Česko zvažuje ruský Sputnik, přitom vláda zřejmě promeškala příležitost k nákupu pěti
Zpět

AntiCovid tým: Česko zvažuje ruský Sputnik, přitom vláda zřejmě promeškala příležitost k nákupu pěti milionů vakcín firmy AstraZeneca. Je nejvyšší čas k nápravě

Přidáno 10. 2. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Vláda podle informací distributora i Ministerstva zdravotnictví mohla podcenit nákup očkovacích vakcín proti covid-19. Podle našich informací zřejmě propásla možnost nákupu vakcíny AstraZeneca, ačkoliv měla příležitost zakoupit pět milionů dávek. Ty by bylo možné v současné situaci použít například pro přednostní očkování učitelů.

Jediná možnost nákupu vakcíny je minimálně do konce roku 2021 prostřednictvím Evropské unie. Česká republika má možnost nadále jednat o navýšení dávek. Musí však intenzivně jednat, k čemuž AntiCovid tým vyzývá vládu už od minulého týdne. 
 
„Premiér létá jednat o ruské vakcíně do Srbska, do Maďarska. Přitom pravděpodobně mohla mít Česká republika vakcín dostatek. Zavedení ruského Sputniku by mohlo výrazně snížit ochotu lidí nechat se očkovat, v této situaci musíme spíše jednat o koupi vakcín AstraZeneca. Příležitost k tomu ostatně je,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek.


„Dovolte mi shrnutí, informaci o možnosti nákupu vakcín nad rámec dodávek z EU jsme získali začátkem minulého týdne. Proto jsme se minulou středu na Zdravotním výboru dotazovali, zda je možné, aby Česká republika nakoupila vakcíny nad rámec kontraktů nasmlouvaných Evropskou unií. První informace byla, že to možné není, ale po našem opakovaném dotazování vyplynulo, že by to možné bylo. Na dnešním Ústředním krizovém štábu dokonce zazněla informace, že už i sama firma AstraZeneca kontaktovala vládu. Náš cíl je dotlačit vládu, aby využila veškeré možnosti, které se nabízejí a nakoupila větší množství volných vakcín. Doufáme, že se díky tomu bude rychleji očkovat, veřejnost na to úpěnlivě čeká," konstatoval poslanec Vít Kaňkovský.

kategorie Tiskové zprávy