KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy ANO, ČSSD A KSČM hodily kraje a obce přes palubu. Návrh lidovců, aby kompenzační bonus platil stát,
Zpět

ANO, ČSSD A KSČM hodily kraje a obce přes palubu. Návrh lidovců, aby kompenzační bonus platil stát, neprošel

Přidáno 27. 5. 2020
tisková zpráva

Poslanci ANO, ČSSD a KSČM prosadili vládní návrh, aby se kraje, města a obce podílely na vyplácení kompenzačního bonusu pro živnostníky a společnosti s ručením omezením ze svých rozpočtů jednou třetinou. Návrh lidovců, aby tyto peníze na podporu OSVČ a malým s.r.o. šly ze státního rozpočtu, neprošel. Rozhodnutí bude mít fatální dopad na rozvoj regionů a zaměstnanost. Investice obcí a krajů se tím odloží na neurčito.

„KDU-ČSL stojí nadále na straně obcí. Považujeme za velmi důležité, aby peníze zůstávaly v rozpočtech samospráv. Lokální ekonomika je důležitá pro nastartování lokálních živností,“ řekla 1. místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorka Šárka Jelínková.

„Vláda přijetím tohoto zákona porušila svůj slib, že nebude sahat do rozpočtů krajů a obcí. Celkový dopad bude 11 miliard korun na obce a 4 miliardy na rozpočty krajů. Tímto dala vláda jasně najevo, že její chování je nepředvídatelné a že neumí dodržet své slovo,“ komentoval situaci bezprostředně po hlasování předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Místopředseda Bartošek šance ale nevzdává. Připravil pozměňovací návrh, který by se měl projednávat v pátek v rámci tzv. daňového balíčku.  „Vláda má šanci na reparát. Pozměňovacím návrhem chci napravit dnešní výsledek. Kompenzační bonus pro živnostníky a s.r.o. by se tak vyplácel ze státní kasy, nikoliv z rozpočtů krajů a obcí,“ přiblížil Bartošek.

kategorie Tiskové zprávy