KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zvýšíme dotace na tepelná čerpadla, aby víc lidí odešlo od plynu, říká ministryně Hubáčková (KDU-ČSL
Zpět

Zvýšíme dotace na tepelná čerpadla, aby víc lidí odešlo od plynu, říká ministryně Hubáčková (KDU-ČSL)

Přidáno 21. 3. 2022
Ilustrační foto
Hospodářské noviny

Ruská invaze na Ukrajinu posílila řady klimatoskeptiků. Mnozí z nich tvrdili, že vojenská ofenziva na východě Evropy znamená taky konec masivním unijním plánům na boj s klimatickou změnou. Unie ale kontruje, že peníze vyčleněné ze současného rozpočtu by naopak měly výrazně pomoct při odpoutání se od závislosti na ruském plynu. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) chce proto výrazněji podpořit ty, kteří zvažují investici do obnovitelných zdrojů. Třeba na tepelná čerpadla budou moct lidé získat vyšší dotace, v červnu taky ministerstvo spustí novou vlnu kotlíkových dotací.

Řada kritiků v posledních týdnech opakovala, že Green Deal je mrtvý. Takzvaná Zelená dohoda pro Evropu podle nich nemá šanci v budoucnu fungovat. Jak to vidíte vy?
Já jsem hned od samého začátku říkala, že Green Deal není mrtev, ani jedna z jeho částí, strategií. Naopak je to příležitost, jak se dostat ze závislosti na fosilních palivech, která dovážíme z Ruska, co nejdřív. Samozřejmě to spousta lidí posuzuje s dopadem do energetiky a myslí si, že by se dlouhodobé cíle měly naprosto změnit.

Shodli jste se na tom i s dalšími unijními ministry v Radě pro životní prostředí?
Na jednání Rady pro životní prostředí zaznělo, že všechny střednědobé i dlouhodobé cíle jsou jasně dané a nikdo nemá zájem je měnit. Zůstává nám střednědobý cíl snižování znečištění emisí – jak rok 2030, tak rok 2050. Co se samozřejmě bude diskutovat a možná i měnit, je způsob a cesta, jak toho dosáhnout aspoň v krátkodobém horizontu, co změnit, abychom se ještě rychleji z ovlivňování klimatických změn a závislosti na ruském plynu a ropě dostali.

Více zde. 

kategorie Z médií