KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zvýšení „rodičáku“ nebo daňových slev může přijít v řádu měsíců, říká ministr Jurečka (KDU-ČSL)
Zpět

Zvýšení „rodičáku“ nebo daňových slev může přijít v řádu měsíců, říká ministr Jurečka (KDU-ČSL)

Přidáno 16. 5. 2022
Ilustrační foto
Deník N

Minimální mzda, životní minimum, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, důchodová reforma. Do toho všeho vysoká inflace a stoupající životní náklady, které ženou tisíce domácností na hranici jejich možností. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka má v posledních týdnech napilno. O tom, co vše se skutečně stane, o chybách i tom, jaký vzkaz dnes dává důchodový systém mladým, mluvil v rozhovoru s Deníkem N.

Máte tedy jasno, že bude sleva na poplatníka, že bude zvýšení životního minima. Co minimální mzda? Říkali jste, že o tom budete jednat, ale názory se rozchází. V programovém prohlášení je dokonce zavedení automatické valorizace minimální mzdy.
Ano, jedna věc je zavedení automatické valorizace. To v programu máme a připravovali jsme, že to budeme legislativně dělat v průběhu roku 2023. Druhá věc je aktuální požadavek odborů, aby se minimální mzda upravila ještě v pololetí, což se běžně nedělo, kromě čtyř výjimečných situací za třicet let. To není něco, co by vyplácela vláda, to jsou peníze firem.

Problém je v tom, že to není jen otázka minimální mzdy. Pokud ji zvýšíme, okamžitě se nám propisuje také do zaručených mezd. S firmami musíme vést debatu, jestli to ustojí. Zatím s tímto návrhem přišly jenom odbory. Ten nárok je do určité míry oprávněný, protože inflace opravdu roste, rostou i průměrné mzdy v privátním sektoru. My musíme vědět, že když firmám tento krok legislativně nařídíme, ustojí ho a nezačnou propouštět.

Základem všeho, o čem se tady bavíme, je sociální smír. Jeho základním předpokladem je nízká nezaměstnanost. To nesmíme rozkolísat, musíme opravdu dobře naslouchat také hlasům zaměstnavatelů.

Sociální smír je ale zároveň růst minimální mzdy.
Ano, ale pokud firmu dostanete do kolen a ona propustí třetinu zaměstnanců, moc jste tomu nepomohli.

Zeptáme se ještě na rodičovský příspěvek. Teď bude rychlejší čerpání. Budete ale zvyšovat i celkovou částku, což v březnu navrhovali například Piráti?
Bylo to jedno z opatření, které jsem také nesl na vládu. V tento okamžik jsme nakonec rozhodli tuto formu podpory nevyužít, protože se týká jenom rodičů dětí do čtyř let. Hledali jsme cestu, jak podpořit rodiče, kteří mají i starší děti. Ale je to jedna z věcí, kterou bych také rád, abychom dokázali zvýšit. A také u ní nastavit třeba pravidelný valorizační mechanismus.

Více zde. 

kategorie Z médií