KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zprávy OSN o lidských právech jsou jako bič na Izrael
Zpět

Zprávy OSN o lidských právech jsou jako bič na Izrael

Přidáno 19. 3. 2019
Ilustrační foto
Mladá fronta Dnes

Texty organizace, která dohlíží na dodržování lidských práv ve světě, připomínají pamflety teroristů Hamasu. 
ŽENEVA Zasedání Rady OSN pro lidská práva (HRC) v Ženevě se dnes zařadí k nejživějším, či spíše nejkonfliktnějším. Hlavním bodem jednání budou zprávy o lidských právech v Izraeli. Ty si totiž osvojují vyhrocenou politicko-aktivistickou, jednostranně protiizraelskou rétoriku. 
Dnes má být v Ženevě takových zpráv projednáváno hned sedm, což je i na současné HRC nevídané. Jsou mezi nimi zprávy o Golanských výšinách a izraelských osadách napalestinských územích, zpráva požadující stíhání izraelských vojáků u Mezinárodního trestního soudu nebo zpráva komise zkoumající izraelský „útok na občanské protesty v Gaze“, která od samého počátku popisuje izraelskou obranu hranic výhradně účelově jen jako útok na civilisty. Právě ta je kritiky nejčastěji označována za text daleko vybočující z běžných diplomatických zvyklostí, připomínající spíše nenávistný pamflet z dílny teroristické organizace Hamas. 

Zneužívání OSN 
Ostatně právě nepokrytá zaujatost HRC vůči Izraeli přiměla loni v červnu Spojené státy k odchodu z této instituce. „Už dlouhou dobu Rada pro lidská práva chrání ty, kteří ve skutečnosti tato práva porušují, a navíc je předpojatá. V jejích řadách jsou lidé, kteří sami lidská práva porušují, nejkrutější režimy světa se díky ní zbavují odpovědnosti. Před rokem jsme na tuto situaci upozorňovali, ale žádný pokrok nevidíme,“ prohlásila tehdy americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová. 
A její slova potvrzuje řada odborníků a politiků včetně těch českých. „Je to chyba všech západních politiků, že jsme to nechali zajít tak daleko. Tato instituce je dnes používána jakobič na Izrael. Pokud se tomu jasně nepostavíme, kde se to zastaví? Náš zástupce by měl vystoupit a rezolutně odmítnout tyto zprávy,“ říká poslanec Miloslav Janulík (ANO), předseda meziparlamentní Skupiny ČR–Izrael, největší ve Sněmovně, zastupující 55 poslanců napříč stranami. 
Souhlasí s ním i předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. „Česká republika by měla hlasovat aktivně proti přijetí těchto zpráv, protože není možné, aby se v OSN nesla kampaň – jak se to děje už několik let – na protiizraelské vlně. HRC přijímá nevyvážená protiizraelská usnesení, a to je zneužívání OSN,“ prohlásil pro MF DNES Bartošek. Dnes hodlá na plénu organizace UN Watch, jež monitoruje práci OSN, vyjádřit v Ženevě nesouhlas s navrženými zprávami. „Protože každý stát má právo na obranu a není možné v rámci útoků na stát Izraelse zaštitovat lidskými právy, to je už zneužití lidských práv,“ dodal Bartošek. 
Demonstrace proti nenávisti 
Nebude rozhodně jediný, kdo chce dnes ve Švýcarsku vyjádřit nesouhlas se sedmi vyhroceně protiizraelskými zprávami. Protestní shromáždění vůči tak razantnímu útoku na Izrael a zaujatosti ze strany HRC, tedy organizace, která nemá aktivisticky politizovat, nýbrž objektivně posuzovat stav lidských práv, už ohlásilo na dnešní den v Ženevě celkem osmnáct organizací v čele s UN Watch. Ty se nehodlají smířit s tím, že například na práva žen dohlíží v HRC zástupci zemí, kde ženy nesmějí samy ani vyjít na ulici, práva sexuálních menšin dozorují ambasadoři států, které popravují homosexuály, a že většinu svých sil organizace věnuje nepokrytě nenávistným výpadům vůči Izraeli, jediné demokratické zemi v oblasti Blízkého východu. 

kategorie Z médií