KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zpráva NKÚ a předražené respirátory: Vláda okrádá daňové poplatníky, zuří Jurečka
Zpět

Zpráva NKÚ a předražené respirátory: Vláda okrádá daňové poplatníky, zuří Jurečka

Přidáno 24. 3. 2021
Ilustrační foto
Blesk.cz

Poslanecká sněmovna by měla projednat hodnocení nákupů ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Do vlády se za nákup údajně předražených respirátorů a dalších ochranných pomůcek pustila zostra opozice, Marian Jurečka (KDU-ČSL) mluví o okrádání daňových poplatníků. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) však nákupy hájí.

Podle NKÚ ministerstva zdravotnictví a vnitra dostatečně nespolupracovala při nákupech, což mělo za důsledek chaos a značné rozdíly v cenách i kvalitě koupeného materiálu.

Epidemie covidu-19 v Česku začala loni v březnu. NKÚ prověřil nákupy pomůcek a materiálu ministerstvy zdravotnictví a vnitra od 1. ledna do 31. srpna 2020 za 8,5 miliardy korun. Například ceny respirátorů se při nákupech ministerstev pohybovaly od několika desítek až po stovky korun za kus.

S ostrou kritikou dnes vystoupil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Vláda této země jde proti občanům, proti daňovým poplatníkům. Prokazatelně svým způsobem nákupů ochranných pomůcek za poslední rok okrádá daňové poplatníky v ČR. Říkám takovéto silné slovo proto, že lze pochopit ještě dění třeba v prvních dnech v rámci pandemie, ale nelze pochopit to, že vláda, jednotlivé resorty ty chyby možná i záměrně a cíleně opakují i teď 12 měsíců od začátku pandemie. Vidíme to na nákupu antigenních testů pro školy,“ uvedl na tiskovce koalice SPOLU.

Více zde.
 

kategorie Z médií