KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Zdražování potravin je z velké části vyvoláno uměle
Zpět

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Zdražování potravin je z velké části vyvoláno uměle

Přidáno 20. 6. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

Podle posledních dat Českého statistického úřadu v květnu pokračoval meziroční růst cen výrobců. Nejvíce pak v zemědělství, kde ceny vzrostly dle odhadů o 39,2 procenta. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi, jsou však ceny v některých případech uměle vyšroubované obchodníky. Snížení daně z přidané hodnoty na potraviny by dle něj nemělo žádný efekt na koncové ceny.

Zdeněk Nekula vyzval, aby se na růst cen nahlíželo nikoli retroaktivně, ale směrem dopředu. „To, co nám tu nastává, třeba u obilí – všichni začali na jaře křičet, že bude málo obilí, že tady umřeme hlady a tak dále. Ve finále zjišťujeme, že obilí máme dostatek, zemědělci zaseli více, takže obilí bude více, než jsme očekávali.“ Podle ministra je více obilí nejen v Česku, ale i v zahraničí. Postupně se ho podle něj daří dopravovat i z Ukrajiny. „To znamená, že za rok tady můžeme mít nadbytek obilí. Předpokládám, že kolegové (v debatě - pozn. red.) se mnou budou souhlasit, že pokud bude nadbytek obilí, ceny začnou padat dolů,“ řekl.

Nekula se také vyjádřil k podpoře velkých zemědělských podniků: „České zemědělství, které stojí na velkých a hodně velkých podnicích, za loňský rok skončilo v plusu 22 miliard, za předloňský rok plus 19 miliard. A teď jde o to, aby ty peníze se promítly ve finále do rozvoje českého zemědělství jako celku, aby nesloužily jenom k dalšímu zvětšování konkrétních podniků. To prostě není cíl dotací. Dotace nejsou od toho, abychom zvyšovali nějakým agroholdingům jejich zisky."

Více zde.

kategorie Z médií