KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Stát už nebude Agrofertu nic dalšího vyplácet. Firma bude dotace vracet
Zpět

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Stát už nebude Agrofertu nic dalšího vyplácet. Firma bude dotace vracet

Přidáno 29. 7. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula nesouhlasí s komentáři, že by se uschlé dřevo mělo v budoucnu z národních parků těžit. Upozorňuje, že národní parky fungují právě na principu konzervace přírody tak, jak je. Vyjádřil se také k potvrzení střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše ze strany EU, na jehož základě MZe začne požadovat vrácení finančních prostředků.

Mnoho lidí žijících v Českém Švýcarsku je přesvědčeno, že kdyby neexistoval Národní park a především, kdyby se v lesích normálně těžilo a nezůstávalo v nich dřevo napadené kůrovcem, tak by tam teď nehořelo, anebo alespoň ne v takovém rozsahu a jejich majetek a životy by zůstaly v bezpečí. Co těmto lidem řeknete?
V národních parcích se hospodaří jiným způsobem než v komerčních lesích. Od toho národní parky máme, abychom v nich hospodařili co nejméně. Samozřejmě, pokud nastávají rizikové situace, tak je potřeba tomu předcházet. Ale je potřeba rozlišovat mezi tím, jak hospodařit a působit v národních parcích oproti hospodářským lesům, kde se těží velice intenzivně a v rámci kůrovcové kalamity to byly až rekordní objemy vytěženého dřeva. V současné době tam řešíme situaci úplně opačnou, potřebujeme co nejvíce zalesnit vytěžené plochy. My v současné době vysazujeme nové lesy, které budou klimaticky odolnější a druhově pestřejší, aby nevysychaly. Budeme mít například více listnatých lesů, takže bude méně těch jehličnatých, které obsahují hořlavou pryskyřici. Ta pryskyřice je tím největším hnacím motorem, který šíří ten obrovský požár. Na tom jsme se shodli i s ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou.

Kolegové ze serveru iRozhlas.cz počátkem července oznámili, že dokument, který přišel na vaše ministerstvo v dubnu z Bruselu, potvrzuje potenciální střet zájmů u evropských dotací pro podniky z koncernu Agrofert. Státní zemědělský intervenční fond jejich vyplácení z opatrnosti pozastavil. Jak víme, jde asi o 30 projektů. Už je jasné, co s těmito projekty bude?
Evropská komise už jednoznačně a definitivně řekla a je to potvrzené černé na bílém, vyšlo to i ve věstníku v Bruselu: Andrej Babiš byl od roku 2017 ve střetu zájmů tečka. Teď Státní zemědělský intervenční fond bude mít úkol, aby tam, kde došlo k uzavření dotačních smluv, kontrakty ukončil a tam, kde došlo k vyplacení dotací, tak Státní zemědělský intervenční fond začne vyzývat podniky spojené s Andrejem Babišem, myslím tím Agrofert a jeho podřízené organizace, aby tyto prostředky vrátily. Je to prostě standardní postup. Pokud někdo poruší pravidla hry, tak ať je to malý, střední, velký nebo největší hráč, prostě bude vracet dotace.

Více zde.

kategorie Z médií