KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Srovnáváme podmínky menších a středních podniků vůči těm velkým. Minulá vlá
Zpět

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Srovnáváme podmínky menších a středních podniků vůči těm velkým. Minulá vláda nelogicky protežovala velké podniky

Přidáno 16. 5. 2023
Ilustrační foto
ČT24

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula přichází s druhou největší úsporou v rámci vládního ozdravného balíčku. Ve svém resortu seškrtal dotace za více než deset miliard. Přestože konkrétní detaily nejsou zatím známy, již teď Nekula prozradil, že se budou týkat velkých potravinářů. Nekula také vyzdvihl snížení DPH u potravin, které se povedlo do ozdravného balíčku dostat. Dle Nekuly již teď ceny potravin uspokojivě klesají.

„Se škrtáním dotací v sektoru zemědělství jsme začali již v letošním roce a dotace jsme snížili o 2,3 miliardy korun. V rámci úspornosti jsme se však rozhodli jít ještě dále a dotace snížíme o dalších 10,2 miliardy korun. Je potřeba se na tato čísla dívat v kontextu statistik z posledních let. Zemědělství jako sektoru se v posledních třech letech daří, a to čím dál více. Tento sektor je od roku 2020 do roku 2023 kumulativně v plusu 73 miliard korun,“ míní ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

„Národní dotace nemají sloužit k tomu, aby navyšovaly zisky firem a holdingů. Již teď mohu potvrdit, že se škrty budou týkat dotačního titulu číslo třináct, který čerpají pouze velké podniky. Tento dotační titul vynulujeme, ostatně s tím jsme začali již v loňském roce a pokračovali jsme s tím i letos. Již v předvolebním období jsme deklarovali, že budeme upřednostňovat menší a střední podniky, nicméně ne na úkor těch velkých. My teď pouze srovnáváme podmínky, aby všechny podniky mohly vedle sebe existovat,“ upozorňuje Zdeněk Nekula.

„Bohužel přišla válka na Ukrajině, energetická krize a ceny potraviny vystřelily nahoru. My jsme situaci na trhu s potravinami potřebovali umravnit, potraviny byly největším tahounem inflace. To se nám podařilo a jsem rád, že se nám snížení daně z patnácti na dvanáct procent z přidané hodnoty potravin do balíčku povedlo dostat,“ dodává Nekula.

Více zde.

kategorie Z médií