KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Pokrok v zemědělství. Ministerstvo chce na polích roboty, uvolní miliardy k
Zpět

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Pokrok v zemědělství. Ministerstvo chce na polích roboty, uvolní miliardy korun

Přidáno 13. 2. 2023
Ilustrační foto
Deník

Šetří lidskou práci, jsou přesní, zpravidla nečmoudí a celkově jsou k životnímu prostředí šetrnější než jejich technologicky starší předchůdci. Trendem digitalizace a automatizace současnosti je i využívání robotů pro zemědělské činnosti. Sázecí drony nebo robotický sběrač vinných hroznů by se mohly stát běžnou výbavou zemědělců. Na jejich pořízení budou moci čerpat dotace od ministerstva zemědělství, připravené jsou miliardy korun.

Ministerstvo zemědělství v rámci dotačního titulu Investice do zemědělských podniků nabízí zemědělcům vyčerpat až deset miliard korun ze státních i evropských zdrojů. „V dotaci plánujeme podporovat pořízení většiny dostupných šetrných technologií precizního zemědělství, jako jsou zařízení využívající družicové systémy k automatickému řízení traktoru, polní roboty, systémy řízení postřikovačů, rozmetadel nebo secích strojů,“ vyjmenoval výdobytky techniky ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). 

Technologický pokrok vedle šetrnosti k životnímu prostředí napomůže i s řešením několika problémů, se kterými se české zemědělství potýká. Od nedostatku pracovních sil přes nechuť nejmladších generacích v zemědělství vůbec začít podnikat. I proto s robotizací a automatizací odvětví počítá i Strategický plán Společné zemědělské politiky na období 2023–2027. V přilákání nejmladší generace doufá i Nekula. „Moderní technologie pomohou přitáhnout zájem mladých, protože ukážou, že zemědělství je progresivní obor,“ věří ministr.

Více zde.
 

kategorie Z médií