KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Podpora dosáhne na všechny zemědělce
Zpět

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Podpora dosáhne na všechny zemědělce

Přidáno 20. 1. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

Nový vládní kabinet chce více podporovat malé farmáře. Jak se to projeví u větších zemědělských podniků? Co bylo předmětem jednání ministrů zemědělství EU v Bruselu? Hostem čtvrtečního Interview ČT24 byl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

,,Rozdíl celkové výše podpory mezi velkými a malými zemědělci byl přibližně dva tisíce korun na hektar. Toto vychýlené dotační kyvadlo otočíme, nově bude vycházet mezi třemi až čtyřmi tisíci korun. Máme tady ale také druhý pilíř, kde bude dalších 19 miliard každý rok. Strategický plán společné zemědělské politiky má několik částí. Některé jsou výhodnější pro menší zemědělce, jinde to bude komfortnější pro větší, ale na každého dojde. Pokud chce mít někdo více prostředků, může se pustit do režimu ekologického zemědělství, kde dosáhne na částku až 20 tisíc korun na hektar,” vysvětlil ministr. 

Zdeněk Nekula se také tento týden zúčastnil svého prvního jednání v Bruselu, kde mimo jiné mluvil o mimořádných opatřeních pro chovatele prasat. ,,Došlo zde k celoevropskému problému. V některých částech Evropské unie je aktuálně africký mor prasat, na trhu tak nastal ohromný přetlak. Na pondělním jednání jsem tento problém eskaloval a připojilo se k nám dalších 15 států. Máme zde složitou situaci, kterou je potřeba řešit,” uvedl Nekula.

Více zde. 

kategorie Z médií