KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Máme důkazy, jak obchodníci zacházejí s maržemi na potravinách
Zpět

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Máme důkazy, jak obchodníci zacházejí s maržemi na potravinách

Přidáno 16. 2. 2023
Ilustrační foto
Seznam Zprávy

Ceny v tuzemských obchodech jsou rekordní. Jejich poklesu se lidé podle expertů dočkají nejdřív na jaře. Vláda chce proto prověřit marže zemědělců, potravinářů i obchodních řetězců. Pomůže to? Hostem Ptám se já byl ministr zemědělství Zdeněk Nekula z KDU-ČSL.

Vysoké ceny potravin, ale i rostoucí náklady zemědělců a potravinářských podniků řešili zástupci Agrární a Potravinářské komory na začátku února na jednání s vládou. Kabinet Petra Fialy (ODS) slíbil, že prověří ceny u zemědělců, potravinářů i obchodních řetězců a zjistí výši obchodní přirážky jednotlivých sektorů. Na vysoké ceny některých potravin, například cukru, nedávno upozorňoval i sám šéf resortu zemědělství Nekula.

„Jsou tady jednotliví hráči, kteří zkoušejí, co ten trh unese. Proto jsem svolal na 27. února jednání zemědělců, potravinářů i obchodníků ke kulatému stolu. Nikdo nechce zkrachovat, teď jde o to, aby jednotlivé články té vertikály, aby tu strunu nepřepínaly," komentuje vysoké ceny ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Kdy přestanou růst ceny potravin?

„To tlačítko nemám v ruce, výstupy specialistů hovoří jasně, jsme na inflačním vrcholu. Bude to klesat. Tipuju, že to bude v průběhu jarních měsíců," odhaduje Zdeněk Nekula. 

Více zde.

kategorie Z médií