KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Ceny zemědělských komodit padají
Zpět

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Ceny zemědělských komodit padají

Přidáno 25. 5. 2023
Ilustrační foto
Reflex

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) očekává další zlevnění potravin. Vzhledem k tomu, že poslední ziskové roky finanční situaci českých zemědelců výrazně vylepšily, musí se Nekulův resort nyní soustředit na důraz na ekologii a kvalitu produkce.

Dá se očekávat, že pokles cen drahých potravin bude ještě letos pokračovat?
Ceny zemědělských komodit padají. Ceny energií za spotové ceny energií klesají. To znamená, že všichni větší hráči mají výrazně lepší ceny, než měli na podzim. A cena nafty je úplně nízká. Takže je třeba, aby se to začalo promítat i do cen potravin. Navíc samozřejmě čekáme, že se ke konci května a v průběhu června začne nabalovat ještě i sezónnost, a lokální produkce je samozřejmě levnější než to, co se k nám dováží během zimy.

Když je naše zemědělství v tak dobré kondici, je asi čas na razantnější přenastavení celého systému, protože ten současný je nejen z ekologického hlediska neudržitelný. Máte to v plánu?
Ano, ale jde o to, abychom to dělali rozumně. V předcházejících desetiletích bylo v rámci Evropské unie tlačeno na zvyšování produkce. Dnes víme, že musíme naopak začít šetrněji hospodařit v krajině. A to už je vlastně součástí dosavadní nové společné zemědělské politiky. Vím, že to bylo nějakým způsobem kritizováno a bude kolem toho ještě hodně tanečků, ale pokud to nepřepálíme, tak dokážeme postupně systém měnit. Myslím si, že máme dobře nastaveno, abychom přiměli zemědělce hospodařit v krajině šetrně. Já touto jednoduchou větou shrnuji obrovský a obsáhlý materiál – Národní strategický plán pro Českou republiku. Chceme mít zdravější potraviny, čistší vodu, nechceme erozi půdy…

Více zde.

kategorie Z médií