Zdražování potravin je od loňského roku jedno z nejrychlejších v Evropě. Jak je to možné?
Je to vlastně psychologie, hra se strachem. Musíme se podívat na to, co se tady odehrálo v loňském roce kolem energií a války. Někdo loni na jaře vykřikoval, že chleba bude stát až 200 korun. Nestalo se, ale vytvářel se uměle strach, že nebudou potraviny.
Vznikla hysterie, přestože jsme exportéři obilí a máme ho dostatek, jestli bude dostatek mouky i pečiva, že nebude pomalu co jíst, což souviselo se zablokováním ukrajinských přístavů. A v rámci toho strachu, mnohdy i uměle vyvolávaného, si každý, ať zemědělec, potravinář nebo obchodník, chtěl pokrýt své náklady.
Někteří hráči na trhu šli dál a zkoušeli, co zákazník vydrží. A opět se vrátím k tomu cukru, kde obchody před vánočními svátky, kdy lidé už tolik nehledí na korunu a chtějí si udělat pěkné Vánoce a napéct cukroví, šponovaly ceny.
Ale abych byl férový, podle statistického úřadu vidíme, že za leden, kdy jsme ceny cukru exemplárně vytáhli, protože u něj meziročně došlo k největšímu skoku nahoru, došlo k poklesu o necelé dvě koruny.
V pátek jste oznámil zřízení meziresortní skupiny, která bude zkoumat vysoké ceny potravin. Co si od toho slibujete?
Jde o to, že ne všechny dozorové orgány jsou v gesci ministerstva zemědělství, proto potřebuje akční meziresortní pracovní skupinu, která bude menší, aby byla flexibilní. První jednání bude 21. března, kdy budeme mít podrobná data k cenám potravin za únor.
Loňský rok byl turbulentní a do jisté míry chápeme, že každý si chce pokrýt své náklady. Ale někteří jdou dál a zkoušejí, co zákazník vydrží. Tomu nechceme nečinně přihlížet.
Potřebujeme dostat do akce ČOI, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Velice silný nástroj má pod sebou také ministerstvo financí, a to je Finanční správa. My jako ministerstvo zemědělství máme pod sebou potravinářskou inspekci, z podnětů, které chodí na e-mail podnetypotraviny@mze.cz, jich desítky částečně přesouváme na nezávislý ÚOHS.
Meziresortní skupina je tu od toho, aby se koordinovaně zaměřila na celou vertikálu: obchod, potravináři, zemědělci. A v případě nekalostí, které se zjistí, aby se účinně a tvrdě zjednávala náprava.