KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) Cena obilí klesá, rohlíky budou levnější
Zpět

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) Cena obilí klesá, rohlíky budou levnější

Přidáno 29. 7. 2022
Ilustrační foto
Deník

Chcete-li načerpat optimismus, sejděte se s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou z KDUČSL. Je to jediný politik, který mi v posledních pěti měsících řekl, že ceny, v jeho případě jde o potraviny, půjdou dolů a výhled do budoucna je dobrý. Kde bere tu jistotu? Ve faktech, tvrdí.

Válka na Ukrajině má dopad na všechny sféry života. Prudce zdražují například potraviny. Budeme kupovat rohlík za pět korun, jak avizují někteří analytici?
Není zapotřebí se něčeho takového obávat. Obilí je dostatek, celosvětově, v Evropě i v České republice. Jediná disharmonie nastala poté, kdy Rusko zablokovalo černomořské přístavy a státy severní Afriky a Blízkého východu, které odebíraly ukrajinské obilí, najednou nevěděly, jak to dopadne. V mezičase si ale tyto země začaly zajišťovat obilí odjinud. Zároveň Evropská unie zařídila trasy solidarity, takže my ukrajinské obilí dostáváme do Evropy jinou cestou. A teď k té ceně rohlíku. Zhruba přede dvěma měsíci velice výrazně začala klesat cena obilí, takže logicky bude klesat i cena mouky. A když to nastane, mělo by se to propsat do ceny pečiva včetně toho rohlíku.

Cena obilí je věc jedna, ale energetické vstupy druhá. Právě kvůli drahému plynu každý den slyšíme o problémech menších pekáren, které omezují provoz nebo zvažují zavření.
Pekaři na mě během prvního čtvrtletí apelovali, že by chtěli levnější obilí, protože to je trápí nejvíc. Teď už ho mají. Klesá i cena pohonných hmot, neboť ropa je levnější. Dá se předpokládat, že se uklidní také situace na trhu s plynem. Česká vláda pro to dělá maximum ať už naplňováním zásobníků, nebo pronájmem mobilního terminálu na zkapalněný zemní plyn v Nizozemsku.

Více zde.

kategorie Z médií