KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Agrofert na změnách v dotacích určitě nevydělá
Zpět

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): Agrofert na změnách v dotacích určitě nevydělá

Přidáno 14. 1. 2022
Ilustrační foto
Seznam Zprávy

Data ukazují, že rozdíly v podpoře mezi malými a velkými zemědělci byly asi ve výši dvou tisíc korun na hektar ve prospěch velkých. A nám šlo pouze o to, otočit dotační kyvadlo do rovnovážné polohy, říká ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Jak zastropování investičních dotací dopadne na velké farmy, které stále reagují velmi podrážděně? Spíš se podívejme, jak to bylo dříve. Nastávaly zde totiž situace, kdy si pár velkých hráčů rozdělilo přes ony větší investiční projekty obrovské sumy. A naším cílem teď je, aby bylo více menších projektů. Investiční projekty sice budou moci být i velké, klidně za 75 milionů korun, ale zemědělci na ně získají dotaci maximálně 30 milionů korun, víc už ne. Místo dosavadních až 150 milionů korun. Jde nám o to, aby se dostaly peníze na více zemědělských podniků.

Původně se mluvilo o zastropování přímých plateb, tedy plateb na plochu. Proč jste od něj upustili?Dospěli jsme ke kompromisnímu řešení, že se přímé platby v I. Pilíři nezastropují a bude zároveň platit takzvaná redistributivní platba za první hektary ve výši 23 procent.

Více zde. 

kategorie Z médií