KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zdechovský: Ministr Vojtěch lže o EU, ta nereaguje. To se po koronaviru musí změnit
Zpět

Zdechovský: Ministr Vojtěch lže o EU, ta nereaguje. To se po koronaviru musí změnit

Přidáno 25. 3. 2020
Ilustrační foto
Forum24.cz

Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský popsal deníku FORUM 24, co všechno dělá Evropská unie, aby pomohla vyřešit aktuální koronavirovou krizi. Problém je, že se nedaří informace předat lidem, a tak se zdá, že jediným zachráncem je Čína. Podle Zdechovského z toho vyplývá jasné ponaučení – EU musí svoji komunikaci zlepšit, jinak budou demokracie ještě ohroženější než teď.

Při sledování českých médií člověk nabývá dojmu, že jediný, kdo nám v koronavirové krizi pomáhá, je Čína. Co dělá Evropská unie?

Evropská unie peníze za vratky či neproplacené projekty poskytla členským státům, aby nakoupily lékařské vybavení. EU má peníze ve fondech, které může použít v případě krize. Navýšeny byly vědecké fondy. Byla vyhlášena spousta výběrových řízení a akcí na podporu boje proti koronaviru. Některé české firmy se do toho přihlásily a již v těchto dnech budou moci čerpat peníze z EU. Byl rychle zorganizován společný nákup a výměna informací o volných kapacitách, ať už jde o roušky, respirátory, dezinfekci nebo třeba tolik potřebné postele a další věci, které jsou ve skladech členských států a mohou pomoci v Itálii nebo ve Španělsku.
 

Ti, kdo EU často kritizují, nyní tvrdí, že působí neakceschopně. Jak by ale mohla EU zasahovat do dění, když řešení problémů týkajících se zdravotnictví je na národních státech?

Evropská unie nemá žádné lékaře. Je to společenství států, nikoli superstát jako USA. Řada kritiků působí poměrně dost směšně. Na jednu stranu kritizují, že EU má příliš pravomocí, například co se týče ekonomiky. Ale když EU pravomoci nedali, což je oblast zdravotnictví, sociálních věcí nebo školství, nemohou si stěžovat, že tam nic nedělá. EU nemá pravomoc přesouvat zdravotníky z Dánska do Itálie. Takovéto kompetence nemá. Pokud by jí je kritici chtěli dát, ať to řeknou. Jenže oni si vůbec nedokážou představit, že kritizují něco, co ve skutečnosti nikdy nechtěli. Je to spíš tak, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.

Jak bude nadále fungovat Evropský parlament?

Někteří z nás fungují pořád. Já každý den pracuji čtrnáct až osmnáct hodin a vedle evropských záležitostí řeším ty české. Pomáhám s agendou v České republice. Evropský parlament začal normálně fungovat. Zítra začne takzvané distanční zasedání, chodí mi normálně návrhy od Evropské komise. Makáme, jako kdyby se nic nedělo. Ten, kdo byl zapojený do činnosti a má v europarlamentu nějakou pozici, je plně vytížen. Ten, kdo si do Evropského parlamentu jezdí jenom pro peníze, samozřejmě nic nedělá ani teď. Když vidím, že někteří kolegové tráví čas někde na chalupě sledováním videí, myslím, že ukazují, že nepochopili práci v Evropském parlamentu. Nebo se o ni nezajímají.

Celý rozhovor zde.

 


 

kategorie Z médií