Zodpovídal jste jako manažer za kampaň Spolu do podzimních parlamentních voleb, po kterých lidovci získali 22 poslaneckých křesel, což překonalo i nejúspěšnější období Josefa Luxe. Dosáhli jste stropu?
Spíše se bojím toho, že se ten výsledek nemusí zopakovat, že řada lidí usne na vavřínech a bude si říkat, že máme úspěch, kdy se i v posledních senátních volbách rozšířil počet našich zástupců. Navíc teď budeme mít více kandidátek do komunálních voleb díky koalici Spolu, a to v řadě míst, kde bychom vlastní kandidátku nikdy nevytvořili.
Vnímáme, že dělicí linie, která se táhne od Jihočeského kraje směrem k Hradci Králové a Náchodu, tu existuje, a nejsme schopni ji v současnosti lehce překonat. Do budoucna musíme zamakat, abychom třeba v Libereckém kraji, Praze nebo středních Čechách dosahovali výsledků nad pět procent. Jinak bude tahle strana pouze moravská.
Nemohou to ale tedy ODS a TOP 09 vnímat i tak, že jim pouze berete místa na kandidátkách?
Procentuálně mohou hlasy našich voličů výrazným způsobem přispět k výsledku. Naši voliči chodí k volbám.
Nicméně i na sjezdu stále padalo, že KDU-ČSL jako samostatná strana balancuje na 5procentní hranici volitelnosti. Kdo je vlastně nyní váš tradiční volič? Je to konzervativní katolík?
Ne, máme ho definovaného jako ženu ve věku 25–50 let, která chodí do práce, má středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání a bydlí většinou v sídlech do 35 tisíc obyvatel.
Ale pokud chceme s tou stranou něco udělat, musíme tohle spektrum rozšířit. Musíme daleko více reflektovat například témata z oblasti bezpečnosti, která zajímají muže, nebo ekologie, která zajímá i část prvovoličů.
Více zde.