KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Zdechovský: Kampaň na podporu očkování ve střední a východní Evropě přichází pět minut po dvanácté
Zpět

Zdechovský: Kampaň na podporu očkování ve střední a východní Evropě přichází pět minut po dvanácté

Přidáno 20. 12. 2021
Ilustrační foto
Reflex

/KOMENTÁŘ/ - Asi většina z vás už ví, že proočkovanost je ve střední a východní Evropě výrazně nižší, než je průměr EU, který v době psaní tohoto článku činil 67,2 %, tedy něco přes dvě třetiny obyvatel. K „zaostávajícím“ státům bohužel patří se svými o něco málo více než 60 % plně naočkovaných i Česko. Některé země dále na východ mají i podstatně horší čísla. Třeba takové Slovensko je se svými 43 % dokonce téměř na chvostu.  

Úplně nejhůře ovšem vypadá situace dále na jihovýchod od nás. Na posledních místech v proočkovanosti figurují země Rumunsko se zhruba 40 % a Bulharsko se zhruba 27 % plně očkovaných, což mělo za následek i vysoký počet nakažených a hlavně zemřelých. Podrobněji jsem se těmto dvěma zemím mimochodem věnoval i v jednom z předchozích článků. Horší situace jinde nám samozřejmě nemůže být žádnou útěchou, jako spíše odstrašujícím příkladem.

Bez zrychlení očkování to nepůjde

Níže uvedené srovnání členských zemí EU podle % očkovaných a počtu zemřelých na milion obyvatel nám podává celkem jasný obrázek o současné situaci.

kategorie Z médií